Jubilejni 20. Dnevi svetovanja za znanje so uspešno za nami. Vseh 35 središč ISIO in SSU je izpeljalo 180 dogodkov na različnih javnih mestih, kjer so bile informacije o možnostih izobraževanja dostopne čim več odraslim. Z dogodki smo želeli povečati prepoznavnost središč ISIO in SSU v lokalnem okolju. Odraslim smo podali informacije in nudili svetovanje o različnih možnostih učenja, izobraževanja. Prisluhnili smo njihovim kariernim načrtom in spregovorili o vrednotenju predhodno pridobljenega znanja. Ozaveščali smo o možnostih samostojnega učenja.

Dan za zeleno znanje

Enega od treh dni smo namenili t. i. zelenemu znanju. Svetovalci so odgovarjali na vprašanja, zakaj moramo ravnati okoljsko razumljivo, kako k temu lahko prispevamo kot posamezniki in družba, kako ohraniti kakovostno okolje ne le zase, ampak tudi za mlajše generacije in rodove, ter kako prepoznati storitve in izdelke v zeleni preobleki.

Sodelavke ACS smo si z zanimanjem ogledale aktivnosti po Sloveniji. V živo smo občutile zavzetost izkušenih svetovalk in svetovalcev ter živahen lokalni utrip tako na stojnicah znanja, svetovalnih kotičkih, delavnicah kot dnevih odprtih vrat.

Za tokratni obisk dogodkov v Dnevih svetovanja za znanje sem izbrala primorski del Slovenije. Dopoldne sem obiskala Sežano. Svetovalke tamkajšnje LU so s stojnico znanja gostovale na tržnici. Pričakali so me huronska burja, pripeta gradiva in kljub oviram prijazne svetovalke, ki so mimoidoče informirale o možnostih učenja in izobraževanja. Drugi del dneva je bil namenjen severni primorski, obiskala sem stojnice znanja v Novi Gorici. Svetovalke so stojnice zaradi že omenjene burje pripravile v preddverju tamkajšnje LU. Spremljala sem živahen utrip, mimoidoči so se ustavljali, vsebine so jih zanimale, nekateri odrasli so prišli namensko pogledat, kaj vse se na stojnicah dobi.

Mag. Andreja Dobrovoljc

Letos sva obiskali dogodke, ki so jih pripravile organizacije v savinjsko-kozjanskem delu Slovenije. Najprej sva se ustavili na stojnici LU Šentjur, kjer so mimoidoče že od jutra informirale svetovalke skupaj z direktorico Alenko Testaniere. Stojnica je bila umeščena na mestni trg, v dogajanje, ki je tam potekalo v okviru Tedna mobilnosti. To se je vsebinsko zelo dobro povezalo z letošnjim tematskim Dnevom za zeleno znanje.

Na stojnici LU Celje so nas pričakale nasmejane svetovalke in direktorica Ines Stilin. Pred kinom Metropol so mimoidoče odrasle nagovarjale in informirale o možnostih brezplačnega svetovanja. Še posebno privlačno je bilo kolo sreče, ki je vabilo k razmišljanju o zelenem in trajnostnem znanju ter VŽU. Odrasli je bil v vsakem primeru na kolesu sreče nagrajen: za pravilen odgovor z nagrado, za napačnega pa z novo pridobljenimi znanji.

Vera Mlinar in Urška Pavlič

Živahno je bilo tudi v prostorih Cene Štupar – CILJ v Ljubljani. Dan za zeleno znanje so povezali z delavnico o zdravem načinu življenja in pripravili kombinacijo kulinaričnega (zdrava hrana) in svetovalnega kotička. Izvedeli smo še, da so brezplačne delavnice o zdravem načinu življenja polno zasedene do konca leta. To potrjuje aktualnost teme in vse večjo ozaveščenost odraslih o pomenu zdravega načina življenja

Mag. Tanja Vilič Klenovšek

ACS je na 23. F3ŽO v okviru svojega razstavnega prostora k predstavitvi ponovno povabil središča ISIO in SSU. Mnogo starejših je zanimalo, kje, kako in kdaj se lahko izobražujejo. Koristne nasvete so prejeli v našem svetovalnem kotičku, v katerem so sodelovala središča ISIO in SSU iz Ljubljane, Kranja, Jesenic in Rogaške Slatine. Obiskovalce so najbolj zanimale vsebine, kot sta učenje tujih jezikov in računalništvo za vsakdan.

Mateja Pečar

Širimo glas o središčih ISIO in SSU

Dneve je zaznamovala intenzivna promocijska aktivnost vseh organizacij, ki sodelujejo v središčih ISIO in SSU. Še posebej se je to odražalo na družbenih omrežjih (#svetujemoZAznanje). Dnevi so bili predstavljeni na nacionalni televiziji v oddaji Dobro jutro. Gostji sta bili naša sodelavka mag. Andreja Dobrovoljc in svetovalka Mihaela Anclin, UPI – ljudska univerza Žalec. Mag. Andreja Dobrovoljc je bila gostja tudi na Radiu Ognjišče, in sicer v Svetovalnici in oddaji Via positiva. Največ objav je bilo tako kot vsako leto v lokalnih in regijskih medijih.

Za uspešen doprinos k širjenju informacij o svetovalni dejavnosti v IO v njihovem lokalnem okolju in drugje ter na družbenih omrežjih se središčem ISIO in SSU na tem mestu prav lepo zahvaljujemo. Prepričani smo, da so marsikateremu obiskovalcu z uporabnimi informacijami in koristnimi nasveti o izobraževanju pomagala osvetliti pot do cilja. Skupaj ustvarjamo dobre zgodbe o boljšem življenju.

Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS

Rubrika LAHKO.SI

© 2017-2024 Andragoški center Slovenije

Izdajo glasila e-Novičke denarno omogoča Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

ISSN 2591-1325

Andragoški center Slovenije
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

KOLOFON: Založnik: Andragoški center Slovenije, Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana | Urednica: Ana Peklenik (T: 01 5842 575, E: ana.peklenik@acs.si) | Odgovorna urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (T: 01 5842 567, E: zvonka.pangerc@acs.si) | Drugi člani uredniškega odbora: dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, dr. Tanja Možina, mag. Tanja Vilič Klenovšek in dr. Tanja Rupnik Vec | Jezikovni pregled: Ana Peklenik | Spletna rešitev: Franci Lajovic | Korektorici: Erika Brenk, mag. Zvonka Pangerc Pahernik | Oblikovanje: Larisa Hercog

Skip to content