Na seznamu dogodkov letošnjih jubilejnih 20. Dnevov svetovanja za znanje mi je padla v oči delavnica na CDI Univerzum. Organizirali so namreč Vrednotenje znanja slovenščine za tujce. Njihovo oglas se je glasil tako:

»Bi radi naredili izpit iz znanja slovenščine na vstopni (A1) ali osnovni ravni (A2–B1), pa niste prepričani, ali znate dovolj? Na podlagi vzorčnega testa, ki ga bomo rešili na delavnici, boste dobili odgovor.«

Čeprav v Sloveniji živim že 15 let, še nisem še potrebovala uradnega spričevala o znanju slovenščine. Za nekatere, ki so prišli pozneje, je bilo to bolj ali manj obvezno. Danes velja, da je treba za pridobitev stalnega bivališča v Sloveniji opraviti izpit na ravni A2. Že nekaj časa me je mikalo, da bi se preizkusila v znanju. Rada bi vedela, kako ga izboljšati, zato sem zgrabila priložnost in se prijavila.

Na CDI Univerzum me je čakala prijazna svetovalka in organizatorka izobraževanja Janja Štefan. Hitro sva ugotovili, da sta testa oz. ocenjevanji znanja na vstopni (A1) in osnovni raven (A2–B1), ki ju CDI Univerzum izvaja, zame prelahka. Dobila pa sem koristne napotke, kje na spletu lahko poskusim tudi zahtevnejše ravni. Na spletni strani Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik so objavljeni vzorčni testi.

Vsem tujcem in organizacijam, ki jih zaposlujejo, priporočam, da obiskujejo oz. napotijo svoje delavce/udeležence k svetovalki v organizacijo, kot je CDI Univerzum, na preverjanje znanja slovenščine. To jim bo pomagalo k vključevanju in delovanju v družbi.

Svetovalke znajo prijazno pomagati pri uvrščanju v primerne kategorije znanja slovenskega jezika, da boste naredili izpit na ustrezni ravni. Svetovanci (kandidati) na podlagi vrednotenja znanja slovenščine pridobijo povratno informacijo, ali imajo dovolj znanja za pristop k izpitu ali pa je bolj smiselna vključitev v tečaj. Včasih manjka zelo malo, da bi bili kandidati na izpitu uspešni. Svetovalke jih nato napotijo v Središče za samostojno učenje v njihovi ustanovi, kjer spremljajo njihov učni napredek.

Dr. Johanna Robinson (johanna.robinson@acs.si), ACS

Rubrika LAHKO.SI

© 2017-2024 Andragoški center Slovenije

Izdajo glasila e-Novičke denarno omogoča Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

ISSN 2591-1325

Andragoški center Slovenije
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

KOLOFON: Založnik: Andragoški center Slovenije, Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana | Urednica: Ana Peklenik (T: 01 5842 575, E: ana.peklenik@acs.si) | Odgovorna urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (T: 01 5842 567, E: zvonka.pangerc@acs.si) | Drugi člani uredniškega odbora: dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, dr. Tanja Možina, mag. Tanja Vilič Klenovšek in dr. Tanja Rupnik Vec | Jezikovni pregled: Ana Peklenik | Spletna rešitev: Franci Lajovic | Korektorici: Erika Brenk, mag. Zvonka Pangerc Pahernik | Oblikovanje: Larisa Hercog

Skip to content