Petek je za nekatere zadnji dan pred oddihom. Za tiste, ki na svoji karierni poti niso zadovoljni, pa je priložnost, da poiščejo novo zaposlitveno pot. Tak dogodek smo organizirali v Kočevju. Za 13 dijakov je bil Karierni sejem nova izkušnja – prvo soočenje s trgom dela in povezovanje z delodajalci. Mreženje s potencialnimi bodočimi delodajalci so urili na individualnih zaposlitvenih razgovorih v Športni dvorani Kočevje.

Sedem uspešnih podjetij – Melamin, d.d., YASKAWA Europe Robotics, d.o.o, Rotis, d.o.o, Slovenski državni gozdovi, d.o.o, Intersocks, d.o.o., Inotherm, d.o.o., in Kočevski tisk, d.o.o., je navdušeno pristopilo k aktivnostim t. i. job shadowinga (opazovanje na delovnem mestu). Povezali smo jih z dijaki zaključnih letnikov različnih smeri Gimnazije in srednje šole Kočevje. Pet najuspešnejših, ki so izkazali velik interes in se dobro predstavili, je pridobilo možnost ogleda delovnega okolja in sodelovanja v podjetjih.

Dijake smo na razgovore pripravili in jim v Svetovalnem središču na LU Kočevje ponudili podporo pri zapisu kakovostnih življenjepisov. Ob pogovoru in razmisleku so mnogi lahko nanizali bogate življenjske izkušnje, na katere so ponosni. Pomembno je, da svoja znanja znajo oblikovati v iskreno in prodorno zgodbo. Velik poudarek smo namenili zapisu in identifikaciji njihovih dobrih in močnih lastnosti. Ob pripravi kakovostnega življenjepisa smo dijake opozorili tudi na pomen dobrega prvega vtisa na bodočega šefa.

Že tretje leto smo poskrbeli za pozitivno izkušnjo, ki jo delodajalci zelo podpirajo in si stikov želijo. Potrdili smo prepričanje, da je karierno tkanje vezi med delodajalci in dijaki velik izziv. Zahteva izjemno predstavitev s strani delodajalcev, da se mladi za sodelovanje v njihovem podjetju odločijo in vidijo smisel povezovanja. Prav tako je težko navdušiti mlade, da svoje karierne cilje začnejo konkretno oblikovati, še preden zaključijo srednjo šolo ali študij.

Mreženje ima številne prednosti. Delodajalci spoznajo primerne kandidate za študentsko delo in posledično zaposlitev tudi za poklicne profile, ki so manj spoštovani in zanimivi. Dijaki spoznajo in razvijejo kompetence, ki jih potrebujejo za opravljanje določenega dela v realnem delovnem okolju, možnost štipendiranja in postanejo samozavestnejši.

Kompetence vseživljenjskega učenja so pogosto manj zaznane pri mladih. Analiza potreb po kadrih, ki smo jo partnerji projekta VšečKAM in GREM opravili med podjetji v Vzhodni kohezijski regiji, je pokazala zanimiv podatek: približno 65 % podjetij ni zadovoljnih s kompetencami, ki jih mladi pokažejo ob prvi zaposlitvi. Najpogosteje pogrešajo: sposobnost samostojnega dela, sposobnost prilagajanja, komunikacijske kompetence, sposobnost reševanja problemov, sposobnost dela s strankami. Aktivnost job shadowinga jim omogoča prav to.

Kako pa pogumni mladi zaznavajo takšno izkušnjo?

Karierni sejem je bila zelo koristna izkušnja, ki nam je odprla pot v lokalna podjetja in nam ponudila možnost vključitve na delovna mesta. Dijaki smo izvedeli nova dejstva o zaposlovanju. Zahtevna vprašanja o nadaljnjem študiju so začela dobivati odgovore.

gimnazijec Luka

Na kariernem sejmu je bilo kar dobro, moram priznati. Na začetku sem imela veliko stisko, ker me je bilo strah, kako se sploh izpostaviti in predstaviti. Po prvem pogovoru sem bila bolj sproščena. Ta izkušnja mi je prinesla resnično sliko, kaj nas čaka v življenju. Resnično se bomo morali izkazati in pokazati, česa smo sposobni, in da biti izbran, ni lahko. Karierni sejem in pogovor s podjetniki bi priporočala svojim vrstnikom. Zakaj?

Ker želim, da dobijo nove izkušnje. Da vidijo, da gre v resnici za pogajanje, in jim lahko olajša pot iskanja službe.

Dženita, dijakinja programa trgovec - prodajalec

Pogum, širok spekter spretnosti doma in v šoli ter volja do dela so tri komponente, ki odpirajo vrata na karierni vlak. VšečKAM in GREM – Karierni center za mlade vam pomaga na tej poti.

Maja Rupnik (maja.rupnik@lu-kocevje.si), LU Kočevje

Skip to content