Skip to content

Kdaj demokracija zares deluje? Takrat, ko si ljudje sicer priznavamo različnost, a smo obenem sposobni iskati tudi skupne poti naprej. V takšnih, dialoških odnosih, se rojevajo nove rešitve, običajno boljše, kot si jih je bil predhodno zmožen zamisliti vsak posameznik.

Toda kje pridobivamo dialoške kompetence? Kako pogosto so te predmet naših izobraževalnih programov? Katere sploh so?

V mednarodnem projektu Težke teme smo si partnerji iz štirih držav pod vodstvom Socialne akademije iz Slovenije zadali nalogo razviti motivacijsko aplikacijo za učenje dialoga, ki bi delovala na konceptu zmenkov političnih nasprotnikov.

Aplikacija izobraževalcem odraslih omogoča organizirati take dogodke. Ko pridejo, udeleženci najprej po telefonu rešijo vprašalnik o določeni temi. Izobraževalec lahko sestavi svoj vprašalnik ali pa uporabi katerega od že pripravljenih. Pametni algoritem iz odgovorov oblikuje dialoške pare, tako da v pare združi tiste udeležence, ki so na vprašanja odgovorili kar se da različno. Te ljudi izobraževalec nato povabi na zmenke. Po končanih zmenkih aplikacija omogoča tudi oddajanje anonimnih povratnih informacij.

Aplikacija deluje v petih jezikih, tudi slovenščini. Kot pripravo na zmenke ali kot refleksijo teh pa lahko uporabite kartice, imenovane Smernice za dialog. Tudi te so na voljo v slovenščini.

Za vsa vprašanja smo vam na voljo na info@socialna-akademija.si.

Matej Cepin (matej@socialna-akademija.si), Socialna akademija