Na MIZŠ so začeli z javnimi posveti o prihodnosti področja vzgoje in izobraževanja. Cilj je zbrati predloge strokovne javnosti in drugih deležnikov za izboljšanje izobraževanja. Strokovnjaki jih bodo v drugi polovici leta ovrednotili in smiselno umestili v strateški dokument, t. i. Belo knjigo, ki bo temelj sprememb zakonodaje v izobraževanju.
Prvega posveta na MIZŠ se je 29. marca udeležilo več kot 150 ljudi, med njimi veliko učiteljev, ravnateljev, staršev, predstavnikov nevladnih organizacij, mladih. Največ predlogov za prenovo izobraževalnega sistema, ki so bili podani v razpravi, gre v smeri večjega zaupanja v strokovnost učiteljev, njihove večje avtonomije, administrativnih razbremenitev, prevetritve učnih načrtov, zagotavljanja sistema kakovosti poučevanja, krepitve vzgojne vloge šole idr.
»Izobraževalni sistem moramo posodobiti na način, da bo v prihodnjih desetih letih kos družbenim izzivom,« je med drugim poudaril minister dr. Jernej Pikalo. Spremembe morajo temeljiti na strokovnih analizah in evalvacijah.
Izobraževalci odraslih prav tako sodelujemo pri pripravah na snovanje novega strateškega dokumenta, Bele knjige v vzgoji in izobraževanju v RS. Dogodka se je zato udeležil direktor ACS, mag. Andrej Sotošek.
»Staranje prebivalstva terja nadaljnje prilagoditve. Pogosto se pogovarjamo le o mladih, a veliko večje izzive imamo pri starejših. Pri generaciji, ki je danes stara petdeset let in več, imamo slabšo izobrazbeno strukturo kot drugje po Evropi. Ljudje so slabše izobraženi v primerjavi z vrstniki v visoko industrializiranih državah sveta. Zaostajajo pri spretnostih, sposobnostih. Velik korak naprej moramo zato narediti tudi pri izobraževanju odraslih.« (Vir)
Videoposnetka 1. in 2. dela posveta najdete na https://bit.ly/2Vx7SKP in https://bit.ly/2U3RrnJ.
Priredila: Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS