Digitalna pismenost in starejši
Staranje in dolgoživost družbe sta posledici demografskih sprememb, ki zahtevata spreminjanje in prilagajanje. Ključna izziva, ki starejšim preprečujeta udejstvovanje v družbi in jo omejujeta, sta njihova socialna izključenost zaradi nizke stopnje digitalne pismenosti in medgeneracijski digitalni razkorak. V starajoči se družbi je zato pomembno, da prepoznamo potrebe starejših po znanjih in spretnostih, ki jih potrebujejo za uspešno vključevanje v sodobno informacijsko družbo.
Projekt Digitalno vključeni – nova platforma in uporabne veščine za starejše
V projektu, ki ga financira Ministrstvo za javno upravo, bo ZDUS s projektnima partnerjema Simbiozo Genesis in Zavodom IZRIIS ter sodelovanjem članov društev upokojencev naslovila ta izziv in pripravila novo platformo, ki bo za starejše enostavna, dostopna, pregledna in prijazna do uporabnikov. Vsebovala bo teme e-storitev (zdravje, bančništvo ipd.), organizacijo virtualnih srečanj, medgeneracijsko povezovanje ter poznavanje programov aktivnega in zdravega staranja.
Usposabljanje uporabnikov
Da bi bili platforma in vključenost starejših v informacijsko družbo kar najustreznejši in uporabni, bomo projektni partnerji izvedli pilotne preizkuse predlaganih storitev in rešitev, ki bodo vključevali zbiranje povratnih informacij v medgeneracijskem, skupnostnem (društva upokojencev in Simbioza skupnosti) ter domačem okolju. Sledila bodo usposabljanja po vseh 12 regijah Slovenije in zajela skoraj 700 starejših. Za piko na i bomo v okviru projekta izvedli tudi 30 medgeneracijskih virtualnih srečanj.
Člani projektnega konzorcija
Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) – vodilni partner
Simbioza – partner
Zavod IZRIIS – partner
Andragoški Center Slovenije – pridruženi partner
Projekt bo potekal do 31. 12. 2023. Platforma pa bo delovala vsaj še 5 let po zaključku projekta. Projekt financira Ministrstvo za javno upravo iz Sklada za NVO.
Mateja Strašek (mateja.strasek@zdus-zveza.si), ZDUS
700 ? Starejših v 12 regijah v 5 letih
Spoštovani,
v okviru projekta bomo v drugi polovici leta 2022 izvedli 12 usposabljanj (eno na regijo) za 180 udeležencev na temo uporabe pametnega telefona, tablice in komunikacij na daljavo. V letu 2023 pa 34 usposabljanj za 510 udeležencev na temo uporabe nove spletne platforme za starejše. Povedano drugače, skoraj 700 starejših iz cele Slovenije se bo lahko v letu in pol udeležilo izobraževanj, izvedenih v okviru projekta za izboljšanje svoje digitalne pismenosti. Projekt bo trajal dve leti, platforma pa bo vzdrževana in posodabljana še 5 let po koncu projekta (do 31.12.2028).
Mateja Strašek