Najprej nekaj dejstev
LPoIO 2024 nam je omogočil druženje in strokovne izmenjave 22. in 23. oktobra. Na že uveljavljenem prizorišču naših stanovskih srečanj, v Grand Hotelu Bernardin v Portorožu, se nas je zbralo okrog 260. Tehtnica se je po pričakovanjih spet zelo nagnila na stran žensk, saj je bilo moških le okrog 16 %.
Dogodek smo izpeljali hibridno, zato je nekaj udeležencev dogajanje spremljalo po spletu. Posnetke smo objavili na spletni strani dogodka, kjer so na voljo tudi predstavitve in fotografije. Anketa je še vedno odprta, z njo zbiramo vaša mnenja, ki nam bodo pomagala naslednji posvet ukrojiti še bolj po naših skupnih merah. Dobimo se 21. in 22. oktobra 2025 na istem naslovu!
Zdaj pa o najverjetnejših razlogih za navdušenje
Že na samem prizorišču, kasneje v osebnih in e-stikih pa tudi v anketi so udeleženci izrazili veliko zadovoljstvo. Nekateri so celo uporabili besede drugačen posvet, še bolj navdušujoč … Kaj neki je k temu prispevalo?
Oba dneva nas je povezoval slogan Sodobni. Zavzeti. Sodelovalni, zato ne čudi, da so se prav ta tri načela znašla pri vrhu desetih dejavnikov uspešnosti LPoIO 2024. Najbrž pa je odveč omeniti, da se med seboj tesno prepletajo.
1. Zavzetost
Navdušeni odzivi udeležencev nas, organizatorje, seveda veselijo. Še pred tem se spopadamo z visokimi pričakovanji – lastnimi in drugimi. Toda takoj ko se v programskem in organizacijskem odboru zavzeto lotimo dela, se zadeve odvrtijo same od sebe. Tako nam že 15 let zapored uspeva, da zvišujemo standarde, četudi se je leto poprej to zdelo nemogoče. Temu zagotovo botruje dejstvo, da delujemo po načelu ljudje za ljudi. Pristopimo namreč z najboljšimi nameni, da se povežemo, privabimo svoje stanovske tovariše in druge goste k sodelovanju, izpostavimo in pohvalimo. Upam si trditi, da je naša zavzetost kot kepa, ki se že pred dogodkom sproži in za seboj neustavljivo potegne vse vpletene.
2. Sodelovalnost
Posvet torej ustvarjamo skupaj – po načelu od zgoraj navzdol in od spodaj navzgor. Tokrat nas je z uvodnim nagovorom počastil pred kratkim imenovani minister, dr. Vinko Logaj.
Vseživljenjsko učenje prinaša ne samo posamezniku, ampak celotni družbi, številne prednosti.
Pristojni predstavnici ministrstva, mag. Branka Hrast Debeljak in Teja Dolgan, sta se ob koncu prvega dne z udeleženci pogovarjali o aktualnih zadevah, kot je prenova ZIO.
Potrebujemo kulturno spremembo – naj VŽU postane del naših življenj in del našega vsakdana.
Vedno znova je pri različnih programskih sklopih prihajal do izraza glas izvajalcev – prakse IO. Manjkal nam je le glas učečih se. Ko bomo dosledno na posvet in podobne dogodke vabili tudi njihove zagovornike, bo krog izmenjav popoln.
3. Strokovnost
Namen vseh prispevkov je bil izpostaviti stroko IO, orisati njeno današnjo podobo ter opozoriti na izzive, ki jo čakajo v prihodnosti.
Prvič v zgodovini naših druženj smo pridobili dokaj celovit pogled. Vsak svojega so prispevali predstavniki šestih združenj – pridružila se jim je tudi virtualka – Ines. Zaznati je bilo mogoče podobne izzive, sorodne pa tudi različne pristope, apele k sodelovanju ter priložnosti za dopolnjevanje. Izraženo je bilo smelo spoprijemanje z aktualnimi trendi pa tudi opozarjanje na neomajna strokovna načela. Slednja so bila predmet obravnave v delovni skupini, ki se je ukvarjala s kakovostnim načrtovanjem neformalnih izobraževalnih programov.
4. Uravnoteženost
Posebno skrb smo snovalci programa namenili uravnovešanju splošnega učenja in izobraževanja ter poklicnega izobraževanja in usposabljanja odraslih.
Z zanimanjem smo prisluhnili načelom modernizacije slednjega.
Navdušil nas je primer povezovanja višje strokovne šole, Prometne šole Maribor, z gospodarstvom. Brez take čvrste naveze si uspešnega strokovnega izobraževanja sploh ni več mogoče zamisliti. Krhko ravnovesje našega skupnega položaja je z metaforo kuhane žabe odlično predstavil direktor ŠC Novo mesto dr. Matej Forjan. Po eni plati nas je nasmejal, po drugi pa zresnil.
V izobraževanju bi morali na račun vsebinskih znanj bolj poudariti procesna znanja, ki podpirajo razvoj prečnih kompetenc, osebnostih lastnosti, kreativnost in ustvarjalnost.
5. Sodobnost
Naša usklajenost s sodobnimi trendi je samoumevna. Digitalni in trajnostni izzivi nas zdaj spremljajo že nekaj let in vsakič jim tudi na posvetu namenimo pozornost. Tokrat smo se z digitalnimi spoprijeli zelo konkretno. S pomočjo zunanjih strokovnjakov smo v delovni skupini (hočeš, nočeš, moraš) pokukali tudi v kompleksni svet varovanja osebnih podatkov. Sodobnost je bila rdeča nit vseh strokovnih prispevkov, posebna vrlina pa je bila tudi njihova celostnost.
Moč ljudskih univerz se skriva v sodelavcih, njihovih aktivnostih in povezovanju.
6. Dinamičnost
V skupnosti IO je jeseni zavel nov veter z medijsko kampanjo Lahko.si. Njene temelje, začrtane v projektu Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje, smo v delovni skupini predstavili tudi na posvetu. Udeležencev se je kampanja že prej dotaknila, veselijo jih priložnosti, ki se s tem odpirajo stroki ter najširši javnosti.
Pristop k spodbujanju večje vključenosti v VŽU smo v isti delovni skupini prikazali s sodobnimi digitalnimi orodji. V dvorani je kar brbotalo od zvokov, ki so nam jih ta naklanjala, ter od glasov dinamičnih in angažiranih udeležencev.
7. Spoštljivost
Močno so se nas dotaknile zgodbe navdihujočih strokovnih delavcev. Ti ob stalni skrbi za strokovnost in kakovost v ospredje postavljajo svoje udeležence. Spoštujejo posebnosti različnih, praviloma ranljivih ciljnih skupin, ter v dialoškem odnosu z njimi profesionalno rastejo. Njihova pričevanja so globoka in prepričljiva, vzbujajo veliko spoštovanje in občudovanje.
Izobraževalci odraslih izpolnjujemo cilje in odgovarjamo na potrebe v okolju.
8. Prazničnost
Začutiti jo je bilo mogoče oba dneva – morda si je kar tako potihoma izborila vlogo lajtmotiva tokratnega posveta? Počastili smo Natalijo Žalec, prejemnico najvišje državne nagrade RS na področju šolstva. V njenem primeru gre seveda za izjemne dosežke v IO in še konkretneje, pri delu za mlade in skupaj z njimi v programu PUM, PUM-O oz. PUM-O+, kot se imenuje zdaj. Drugi razlog za praznovanje je bila obeležitev 20. obletnice Dnevov svetovanja za znanje in terenskega dela. In nazadnje smo proslavili Lujza Alojza Srako v nov stan. A to je že predmet naslednjega dejavnika.
Mentorji PUMO iz izmučenih mladih ljudi izvabijo motivacijo za šolanje in študij. Zato je to nagrada za vse, ki verjamemo, da se da reševati svet.
Pri svetovalnem procesu izhajamo iz moči, interesov in talentov posameznika.
9. Ustvarjalnost
Lujz je pesnik in njegova dela so zbrana v knjigi s pomenljivim naslovom Drugačni konji. Z nami je podelil tri uglasbljene pesmi in prebral še kakšno. Skupaj z nami je ob refrenih in vmes pritegnil vokalno-instrumentalni skupini Markovski dečki. Bilo je ganljivo!
S svojo prisotnostjo, mladostno zagnanostjo in prepričljivostjo so nas oba dneva počastili PUMovci. Z umetniško inštalacijo Igre svetlobe – ko se preteklost sreča z ustvarjalnostjo so nas k dialogu vabili v preddverju. Njihov predstavnik Jan pa je svoje navdušenje nad PUM-O+, kot ga razumejo in udejanjajo v LU Radovljica, delil z nami in se zahvalil Nataliji za modro vodstvo.
10. Neposrednost
Po poti doseganja avtentičnosti, še prej pa psihološke varnosti, ki je pogoj zanjo, nas je zanosno vodila dr. Alenka Braček Lalič. Nagovorila je naše strahove, spodbudila pogum za pristne odnose, predvsem pa nas opomnila: »Moč vaše skupnosti je v vsakem posameznem udeležencu. Moč vsakega udeleženca je vaša skupnost.«
Na posvetu smo se torej psihično in emocionalno krepili. Malce smo se tudi sproščali in plesali. Ob koncu smo peli, navdušeno ploskali, tudi kakšna solza se je utrnila. Bilo je zares lepo, toplo, drugače …!
Seznam predstavljenih dejavnikov uspešnosti LPoIO 2024 sem sestavila avtorica članka in povezovalka dogodka. Zelo pa nas zanimajo vaši razlogi za morebitno navdušenje. Tudi kakšne pobude bomo veseli. Napišite nam jih v komentarju na ta članek ali v zgoraj omenjeni anketi.
Mag. Zvonka Pangerc Pahernik (zvonka.pangerc@acs.si), opremila Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), obe ACS
Foto: Črt Piksi