Dan za kakovost je pobuda ACS, namenjena ozaveščanju o pomenu kakovosti v IO. Izvaja se v okviru skupne akcije TVU in izpostavlja prepričanje, da kakovost ustvarjamo vsi. Akciji se pridružujemo tudi Skupnost VSŠ in posamezne šole, članice skupnosti.
H krepitvi kakovosti lahko prispevajo številne aktivnosti, vsak dogodek in posameznik.
Višje strokovno izobraževanje v Sloveniji je pomemben segment izobraževalnega sistema. Zagotavlja izobraževanje in usposabljanje kadrov, ki jih potrebujeta tako gospodarstvo kot tudi družba. Njegova fleksibilnost in tesna povezanost s poklicnimi standardi omogočata, da se hitro odziva na aktualne potrebe trga dela in v svoje programe vključuje najnovejše trende v posameznih strokah. Kakovostno delovanje in sodelovanje študentov, predavateljev, izobraževalnega okolja in dobre povezave z gospodarstvom prispevajo k ustrezni ravni izvajanja študijskih programov. Aktivnosti za zagotavljanje in krepitev kakovosti so številne. Vključujejo iskanje odgovorov na ključna vprašanja o kakovosti IO (kdaj lahko govorimo o njej, kdo je zanjo odgovoren, kako jo prepoznamo), spodbujanje sistema kakovosti, izmenjavo dobrih praks, dodatna izobraževanja, diskusije, pregled samoevalvacijskih vprašalnikov ipd.
Dan za kakovost – 24. maj 2024
Spoznanja evalvacije, razprava o samoevalvaciji
Na Višji strokovni šoli L.I.V.E. Maribor so prav na Dan za kakovosti prejeli končno poročilo o zunanji evalvaciji šole. Predstavili so oba postopka: samoevalvacijo in zunanjo evalvacijo. Opredelili so ukrepe za izboljšanje kakovosti delovanja višje šole. Na IC Geoss so na vodeni delavnici razpravljali o rezultatih samoevalvacije in načrtovali nov cikel.
Strategija digitalizacije in akcijski načrti
BIC Ljubljana je Dan za kakovost namenil nadaljnjim korakom pri pripravi Strategije digitalizacije centra. Zaposleni so predstavili temelje, izhodišča in nekaj primerov dobrih praks. Dejavnosti je po metodi Šest klobukov razmišljanja strokovno moderirala mag. Janja Milič Velkaverh. Določili so štiri najpomembnejša področja digitalizacije ter zasnovali akcijski načrt. Komisija za kakovost ŠC Ravne na Koroškem se je zbrala, da bi pripravila akcijski načrt in zasnovala novo strukturo samoevalvacijskih poročil. V središču je bila pobuda, da se pripravi vzorec takega poročila in prilagodi predlog poslovnika na ravni Skupnosti VSŠ.
Ustrezne spretnosti za kakovost višješolskega strokovnega izobraževanja
Na VSŠKV Ljubljana so sodelovali pri načrtovanju, usmeritvah in aktivnostih za naslednjo Konferenco za kakovost. Osredotočili so se na krepitev kakovosti višješolskega strokovnega izobraževanja v Sloveniji ter zagotavljanje relevantnih kompetentnosti in znanja. Pri tem so bili pozorni na potrebe gospodarstva, VSŠ, študentov, predavateljev in družbe. Izvedli so tudi fokusne skupine s predavatelji in posebej z vodstvom ustanove, kjer so iskali rešitve za boljše delovanje šole na področju komuniciranja in organizacije.
Zeleni znak kakovosti, notranja presoja, izmenjava dobrih praks
V okviru 20. obletnice podeljevanja ZZK je bila posebna pozornost namenjena tudi promociji tega dosežka. Academia VSŠ se z njim ponaša že skoraj vse do začetka podeljevanja. Ob dnevu za kakovost so promovirali znak in izpeljali notranjo presojo za namene zunanje presoje po ISO standardu kakovosti 9001:2015. Na B&B Kranj so namenili dan trem ključnim aktivnostim: izmenjavi dobrih praks, vlogi svetovalca za kakovost ter 20-letnici podeljevanja ZZK.
Vsak dan je dan za kakovost
Kakovost je skupna odgovornost vseh deležnikov v višješolskem izobraževanju, zato je pomembno, da si prizadevamo za nenehno izboljševanje študijskih programov, pedagoškega procesa in podpore študentom. Delati kakovostno pomeni delati dobro vsak dan. Z nadaljnjim delom in sodelovanjem vseh deležnikov lahko višješolsko izobraževanje v Sloveniji še naprej ostaja na vrhunski ravni in ustreza potrebam študentov, delodajalcev in družbe.
Natalija Klepej Gržanič (natalija.klepej@skupnost-vss.si), Skupnost VSŠ, in Jasmina Orešnik Cunja jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS