Leto 2024 na ACS začenjamo obetavno, s projektom Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanje k večji vključenosti v VŽU (2024-2028), na kratko Ozaveščanje za VŽU. Z zanimivimi dogodki, usposabljanji in nacionalno medijsko kampanjo bomo združili izobraževalce odraslih iz različnih resorjev in med prebivalci krepili voljo do učenja.

S projektom želimo spodbujati radovednost, širiti dobre zgodbe in pokazati, da je znanje dostopno. Projekt postavlja pod žaromete naš odnos do učenja, poudarja pomen učenja za boljše življenje in pridobivanja ustreznega znanja, spretnosti in kompetenc vse življenje in na vseh ravneh.

mag. Urška Bittner Pipan

vodja projekta na ACS

Obsežen petletni projekt sofinancirata EU in RS.

VŽU je pomemben del tako osebnega kot kariernega delovanja, saj zajema pridobivanje znanja (formalnega ali neformalnega) celo življenje. VŽU posamezniku omogoča ohranjanje bistrega uma, prilagodljivosti in odpornosti na spremembe v hitro spreminjajočem se svetu. Z razvojem znanj in spretnosti pa ostaja konkurenčen na trgu delovne sile, vključen v družbo in skrb za napredek.

Poslanstvo ACS je krepiti kulturo VŽU ter prispevati k pravičnemu, dostopnemu in kakovostnemu izobraževanju in učenju vseh odraslih prebivalcev Slovenije. Naša naloga je iskati poti do vseh skupin odraslih, jim približati radovednost in odprtost za učenje. V prvi vrsti jim želimo pokazati, kako vključenost v VŽU izboljša kakovost njihovega življenja. S projektom želimo spodbujati novo učno kulturo ter povezati izobraževalce in odločevalce v skupnem cilju: dvigniti prepoznavnost, pomen in ugled VŽU

dr. Nataša Potočnik

direktorica ACS

V prihodnjih letih bomo zato razvijali sodobne pristope in orodja za kakovostno in učinkovito ozaveščanje za VŽU. Z dogodki se bomo srečevali na novih krajih in v nepričakovanih prostorih, povezovali in izpostavljali, nagovarjali in spodbujali. Krepili bomo medresorsko povezovanje in vključevali različne deležnike na trgu dela, socialne partnerje in NVO na državni in lokalni ravni.

Posebno vlogo v petletni kampanji pripisujemo mreži izobraževalcev odraslih. Ti bodo spoznavali nove prijeme in še bolj zagnano delovali kot koordinatorji za vseživljenjsko učenje v svojih okoljih.

mag. Zvonka Pangerc Pahernik

vodja Promocijskega in informacijskega središča na ACS

Trendi kažejo napredek

Trend stopnje vključenosti odraslih v VŽU se je v zadnjih letih po podatkih Eurostata sicer dvignil. Strukturne razlike in izzivi ostajajo, prebivalstvo pa se stara. Podatki SURS kažejo, da se prav starejša populacija manj vključuje v različne programe, tečaje, krožke ipd., povezane z učenjem. Še redkeje se za te oblike druženja odločajo manj izobraženi.

Med stopnjo vključenosti v izobraževanje ter posameznikovo potrebo po nenehnem razvoju in napredku je torej velik razkorak. Ob pričetku petletnega projekta računamo tudi na medije – čas je za ozaveščanje o vseživljenjskem učenju. Odprimo prostor za pogovor in spodbudo, da se bomo učinkoviteje razvijali kot družba, v kateri je vredno živeti.

Špela Bric (spela.bric@acs.si), ACS

Skip to content