Zavod RS za zaposlovanje je 6. novembra na Gospodarskem razstavišču organiziral Sejem zaposlitveno-kariernih priložnosti. Več kot 15.000 obiskovalcev je imelo možnost spoznati več kot 150 razstavljavcev. Dogodek je bil namenjen različnim skupinam obiskovalcev: šolajočim se mladim, brezposelnim, zaposlenim, ki iščejo nove karierne priložnosti, tujcem in priseljencem ter drugim odraslim, ki iščejo priložnosti na trgu dela.
Delodajalci so predstavljali možnosti zaposlovanja, več kot 30 partnerskih ustanov s področja izobraževanja, kariernega svetovanja in zaposlovanja ter drugih podpornih področij za delavce in za delodajalce pa druge pomembne korake pri iskanju zaposlitve in gradnji kariere.
Sodelavci Andragoškega centra Slovenije (ACS) smo bili zraven v okviru aktivnosti Svetovanje na enem mestu (SEM). Skupaj z drugimi organizacijami (CPI, ZRSZ, Univerzami v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem) in v sodelovanju s svetovalci v izobraževanju odraslih iz organizacij JZ Cene Štupar in CDI Univerzum smo ponujali informacije in svetovanje o različnih možnostih učenja, izobraževanja, kariere, zaposlitve.
V stiku z odraslimi na kariernem sejmu smo ponovno dobili potrditev, da mnogi potrebujejo informacije in svetovanje pri odločanju za izobraževanje. V nekaterih primerih je to povezano z delom (sprememba zaposlitve, kariere, možnosti napredovanja ipd.), v drugih z osebnim življenjem (ob življenjskih prelomnicah, krizah, po upokojitvi ipd.). Svetovalke za IO so bile polno zasedene, odrasli so od njih odhajali nasmejani in zadovoljni.
Tudi odrasli, ki niso neposredno iskali informacij, so se pri nas z veseljem ustavili, prisluhnili naši predstavitvi in s seboj odnesli informativna gradiva.
Svetovalno delo v IO je neprecenljivo za številne odrasle. 😊
Letos so se nam na stojnici ACS pridružili sodelavci Središča za obveščanje in ozaveščanje s kampanjo Lahko.si. Skupaj smo odrasle informirali in ozaveščali o možnostih učenja in izobraževanja. Vabili smo jih k obisku organizacij, ki ponujajo brezplačno informiranje in svetovanje odraslim, k ogledu in pregledu portala Kam po znanje, ki nudi širok izbor najrazličnejših izobraževalnih možnosti.
Naša svetovalna stojnica je bila zelo dobro obiskana, nemalokrat je bila za svetovalno podporo tudi čakalna vrsta. Tudi sicer smo opazili, da je veliko število odraslih iskalo dodatne informacije, podporo in nasvet.
Potrdilo se je, da je javna svetovalna služba nekaj, kar odrasli res potrebujejo, da pa je (kljub prizadevanjem za njeno popularizacijo) še vedno premalo prepoznana kot brezplačna javna dobrina. Tukaj vidimo priložnost za tesno povezovanje s kampanje Lahko.si. Tako lahko ozavestimo več ljudi. Svetovalkam in svetovalcem lahko pripeljemo nove uporabnike.
Nujnost svetovanja odraslim se je ponovno potrdila. Številni obiskovalci, predvsem brezposelni, kljub velikemu številu prostih delovnih mest in priložnosti na trgu dela potrebujejo dodatno pomoč in informacije. Med njimi so številni še posebej ranljivi odrasli, ki potrebujejo še dodatno spodbudo in motivacijo. Letos je bilo med obiskovalci sejma veliko število tujcev, ki prebivajo v Sloveniji. Želijo se zaposliti, pa tega zaradi različnih sistemskih ali drugih razlogov ne morejo urediti. In vsaj del teh odraslih smo z našo svetovalno stojnico morda spodbudili ali informirali, da se bodo lahko premaknili naprej.
Vsi skupaj, tako ekipa Lahko.si kot sodelavke Središča za svetovanje in vrednotenje pa smo se prepričali, da je sodelovanje na takšnem dogodku zelo smiselno in potrebno. Še pridemo!
Mag. Andreja Dobrovoljc (andreja.dobrovoljc@acs.si), ACS

