Kako narediti svetovalno dejavnost in s tem tudi IO bolj vidno, dostopnejšo vsem odraslim, je vprašanje, ki nas spremlja že več kot 20 let. Toliko časa namreč sistematično razvijamo svetovalno podporo odraslim v izobraževanju v slovenskem prostoru. Z leti je postala vsebina svetovalne dejavnosti v IO vse kompleksnejša. Z vzpostavitvijo svetovalne dejavnosti v IO kot javne službe (v skladu z ZIO-1) leta 2021 smo povezali tri področja. Zajema tudi svetovanje za načrtovanje in razvoj kariere pri:
- vključevanju in nadaljevanju izobraževanja,
- ugotavljanju ter dokumentiranju znanja in spretnosti odraslih,
- samostojnem učenju.
Podatki različnih raziskav (tudi v slovenskem prostoru) kažejo, da svetovalno podporo pogosteje poiščejo tisti, ki so bolj izobraženi, izobraževalno aktivni, mlajši od 45 let in imajo pozitivno izkušnjo s svetovanjem in/ali izobraževanjem. Zato smo strokovni delavci v IO, še posebno svetovalci, vedno znova spodbujeni, da krepimo svetovalno dejavnost. Nenehno iščemo načine, da bi se približali različnim skupinam odraslih. Pritegniti želimo predvsem tiste, ki se redko ali nikoli ne vključijo v IO.
Eden od učinkovitih načinov je terensko delo (outreach). Zanj usposabljamo svetovalce v IO in jih spodbujamo, naj se pri tem povezujejo (mrežijo) z drugimi strokovnimi institucijami v svojem okolju za lažje doseganje predvsem ranljivih skupin odraslih. Tako želimo svetovanje in s tem tudi IO približati različnim skupinam odraslih v njihovem okolju delovanja in bivanja.
Tudi Dnevi svetovanja za znanje (v letih 2004–2020 smo jih imenovali Dnevi svetovalnih središč) so tovrstna dejavnost. Med 18. in 20. septembrom bodo v mreži 35 LU, ki izvajajo svetovalno dejavnost kot javno službo, organizirani že dvajsetič. Svetovalci v IO bodo skupaj s partnerji na različnih mestih v lokalnem okolju izven svojih prostorov ponujali informacije, svetovanje in tudi konkretna izobraževanja. Predvsem pa bodo obiskovalce motivirali in spodbujali, naj stopijo na pot VŽU, letos s poudarkom na pridobivanju znanja za zeleni prehod.
Dan za zeleno znanje
Enega od treh dni bomo namenili iskanju in pridobivanju zelenega znanja. Potrebujemo ga, da bomo razumeli, zakaj moramo biti okoljsko ozaveščeni:
- da bomo vedeli, kako lahko k ohranjanju okolja prispevamo kot posamezniki in družba,
- da ohranimo kakovostno okolje ne le zase, ampak tudi za mlajše generacij in rodove;
- da bomo znali prepoznati storitve in izdelke v zeleni preobleki.
Kje in kaj vse se bo dogajalo, lahko spremljate na koledarju dogodkov.
Časopis INFO – Svetujemo za znanje 2024/2025
Časopis vsebuje aktualne informacije o različnih možnostih izobraževanja in učenja odraslih, vrednotenju že pridobljenega znanja in spretnosti ter za načrtovanje in razvoj kariere. V njem so na kratko predstavljene posamezne možnosti, dodani pa so tudi koristni spletni naslovi, kjer lahko dobite še več informacij. Raziščite jih tudi vi!
Svetovalni kotiček na F3ŽO
Med 30. septembrom in 2. oktobrom bodo svetovalci iz petih središč ISIO in SSU sodelovali na 23. F3ŽO v Cankarjevem domu v Ljubljani. Z informiranjem in svetovanjem bodo za obiskovalce dostopni v svetovalnem kotičku na razstavnem prostoru ACS in partnerjev v prvem preddverju.
Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si) in mag. Tanja Vilič Klenovšek (tanja.vilic.klenovsek@acs.si), obe ACS
Trackbacks/Pingbacks