Zaprite oči in pomislite, kako se počutite, kadar ste obdani z naravo v gorah, na travniku, v okoliškem gozdu, na domačem vrtu ali pa balkonu, polnem rastlin. Ste bolj sproščeni, umirjeni, morda celo strpnejši? Ameriški biolog Edward O. Wilson v svoji knjigi Biofilija (1984) postavi hipotezo, da smo se ljudje razvili v tesnem odnosu z naravnim okoljem in smo zato usklajeni z naravo. Pojem biofilija opisuje kot »povezave, ki jih ljudje podzavestno iščemo z ostalimi živimi bitji«. Po Wilsonu naj bi bila ta povezanost nujna za zdrav emocionalni razvoj in dobrobit posameznikov.

Na omenjenih dejstvih temelji terapevtsko vrtnarjenje (znano tudi kot terapevtska hortikultura ali socialna in terapevtska hortikultura), pri katerem gre za postopek uporabe rastlin in vrtov za izboljšanje fizičnega in duševnega počutja, spodbujanje učenja in razvoja spretnosti ter izboljšanje socialne vključenosti in sodelovanja v skupnost.

Projekt MeTURA – Nazaj h koreninam, ki ga koordinira Izobraževalni center Geoss iz Litije, raziskuje nove, inovativne možnosti vseživljenjskega izobraževanja za osebe z motnjami v duševnem razvoju in njihove družine. Osredotočili smo se na aktivnosti terapevtskega vrtnarjenja in terapevtskega kuhanja, saj gre za aktivnosti, ki omogočata zadovoljevanje osnovne človekove potrebe (prehranjevanje) in s katerima se večina nas zagotovo srečuje vsakodnevno. Če omenjeni aktivnosti izvajamo v okviru vodenega procesa z vnaprej določenimi cilji, lahko dosežemo rezultate, ki pozitivno vplivajo na večjo samostojnost oseb z motnjami v duševnem razvoju in pridobivanje ključnih kompetenc, osnovnih znanj in spretnosti.

Projektni partnerji so se udeležili tridnevnega spletnega usposabljanja za izvedbo terapevtskega vrtnarjenja, ki so ga vodili predstavniki partnerske organizacije Thrive. Gre za organizacijo iz Velike Britanije, ki se že več kot 40 let ukvarja s področjem socialne terapevtske hortikulture in vrtnarjenja. Slabe epidemiološke razmere po vsem svetu so nam onemogočile obisk partnerske organizacije in izvedbe usposabljanja na njihovem sedežu tako, da smo se »srečevali« preko spleta. Kljub razdalji so projektni partnerji in predstavniki pridruženih organizacij pridobili osnovne informacije o tem, na kakšen način izvajati delavnice terapevtskega vrtnarjenja.

S pridobljenimi znanjem bodo sedaj izobrazili mentorje, izobraževalce, zaposlene in prostovoljce v organizacijah, ki delajo z osebami z motnjami v duševnem razvoju, da bodo lahko samostojno izvajali delavnice terapevtskega vrtnarjenja in terapevtskega kuhanja na podlagi v projektu razvite metodologije.

Vse zainteresirane mentorje in izobraževalce vabimo, da se pridružite na spletnem usposabljanju, ki bo predvidoma februarja 2021. Za več informacij pišite na eu-projects@ic-geoss.si ali pokličite na 031 737 399.

Vabljeni tudi k spremljanju aktivnosti na projektni spletni strani.

V ta namen so projektni partnerji v projektu pridobili sredstva za nakup visokih gred, sadik in kuhinjskih pripomočkov. Izobraževalni center Geoss je s pridruženim partnerjem v projektu, VDC Zagorje ob Savi, enota Litija, vrtne grede postavil na njihovem vrtu in v neposredni okolici njihove enote. Zveza Sožitje pa bo grede v sodelovanju z varstveno delovnim centrom Maribor in Ptuj postavila na vrtu njihovih bivalnih enot.

Sandra Katić  in Tjaša Kozlevčar (eu-projects@ic-geoss.si), Izobraževalni center Geoss d.o.o.

Skip to content