V letu 2024 smo na AZM – LU dopolnili Strateški svet za svetovalno dejavnost v IO na območju UE Maribor, Pesnica, Ruše in Lenart. Poleg trinajstih organizacij, ki so naše zveste članice že preko dvajset let, smo tokrat na novo pritegnili Karierni center Univerze v Mariboru.
19. novembra smo se – v povsem polni zasedbi – srečali drugič v letu 2024. Na pobudo ACS smo tokrat izvedli tematsko sejo. Govorili smo o različnih pristopih k informiranju in svetovanju gluhim in naglušnim odraslim, ki se izvaja kot javna služba.
Priložnost za predstavitev dejavnosti DGN Podravja Maribor
Na sejo strateškega sveta smo povabili Milana Kotnika, strokovnega delavca – sekretarja, s katerim smo v letu 2024 stkali odlično sodelovanje. Srečanja se je udeležil v spremstvu tolmačke za znakovni jezik ter Darka Šerjana iz DGN. V uvodu smo si ogledali videoposnetek, ki so ga pripravili na DGN Podravja Maribor. Opisuje dosedanje sodelovanje in nadaljnje skupne izzive.
Gost je v navdihujočem prispevku predstavil dejavnost društva, ki deluje pod osrednjim motom in poslanstvom Razumeti in biti razumljen. Prisotne je seznanil z gluhoto kot kompleksno oviranostjo in večplastnim problemom (komunikacijske oviranosti, socialna izolacija, ovire pri izobraževanju, dostopnost do informacij, psihološki vpliv, ekonomski vidik ipd.). DGN Podravja Maribor izvaja šest posebnih socialnih programov, s katerimi zadovoljujejo specifične potrebe uporabnikov ter tako prispevajo k izboljšanju kakovosti njihovega življenja. Odločno je izpostavil pomen stalnega izobraževanja ter se ob zaključku prispevka tudi zahvalil AZM – LU za strokovno in predano izvajanje raznovrstnih izobraževalnih vsebin ter za odlično sodelovanje z DGN.
Razprava in predlogi seje strateškega sveta
V nadaljevanju je sodelavka Polona Lah celovito in izčrpno predstavila nov projekt Večgeneracijski center+ Srce Štajerska. Center ponuja obilico možnosti za splošno, neformalno izobraževanje tudi za gluhe in naglušne. V razpravo so se vključili strateški partnerji. Območna enota ZRSZ lahko ponudi možnost tolmačenja v znakovni jezik v svetovalnem procesu. CSD izdaja vavčerje za storitve tolmača za znakovni jezik. Predstavnik enote ZRSŠ je opisal izdajanje odločb za usmerjanje šolajoče mladine do konca srednje šole. V Mariborski knjižnici organizirajo pravljične ure za otroke, ki potekajo s pomočjo tolmača, in druge aktivnosti. V Kariernem centru študentom z okvaro sluha omogočajo pridobitev posebnega statusa.
Na območju podravske statistične regije je trenutno šest tolmačev za znakovni jezik. Samo DGN Podravja Maribor je v vlogi zaposlovalca v programih javnih del. V razpravi je bil izpostavljen težji položaj gluhih na naglušnih na področju zaposlovanja. Te osebe pa imajo veliko skritega, neformalno pridobljenega znanja, ki morda še ni prepoznano in zapisano. V postopkih ugotavljanja in vrednotenja jim lahko pomaga svetovanje v IO, ki se izvaja kot javna služba. Dosedanje sodelovanje med svetovalno dejavnostjo in DGN je bilo bolj osredotočeno na izvajanje skupinskih oblik svetovanja. V sodelovanju z ACS smo pripravili prvo pilotno izvedbo izobraževalnega programa Informiranje in svetovanje gluhim in naglušnim odraslim za vključevanje v VŽU. 8-urni program smo svetovalke AZM – LU izvedle oktobra in novembra v dveh delih po štiri šolske ure. Denarna podpora MVI nam je omogočila navzočnost tolmačke za znakovni jezik.
Ob zaključku smo postavili nadaljnje korake. Izvajali bomo individualne svetovalne pogovore, sodelovali pri razvoju in izvedbi morebitnega programa splošnega, neformalnega izobraževanja za trening socialnih veščin v sklopu projekta Temeljne kompetence (MVI in ESS). Iskali bomo možnosti izvedbe programov za ciljno skupino gluhih in naglušnih v okviru novega LPIO v MO Maribor ipd.
Nadaljujemo v letu 2025
Sejo strateškega sveta smo po točkah dnevnega reda pripeljali do zaključka. V prispevku se bolj osredotočamo na vidike ozaveščanja in širjenja informiranosti o potrebah in možnostih izobraževanja in svetovanja gluhim in naglušnim odraslim v našem okolju. Konec leta je čas novoletnih zaobljub. Z zanosom lahko zapišemo, da verjamemo, da bomo s partnerskim povezovanjem in skupnimi močmi v letu 2025 naredili še intenzivnejši korak naprej. Prizadevali si bomo za intenzivnejše izvajanje svetovalne dejavnosti tej ranljivi skupini. Zanje bomo razvijali in organizirali nove izobraževalne programe. Priložnosti za širjenje znanja ne sme zmanjkati nikoli.
Alenka Sagadin Mlinarič (alenka.sagadin.mlinaric@azm-lu.si), AZM – LU
Foto: Darko Šerjan, DGN Podravja Maribor