IO v Sloveniji je bogatejše za novo članico Mednarodne dvorane slavnih za izobraževanje odraslih in nadaljevalno izobraževanje, mag. Zvonko Pangerc Pahernik, vodjo Središča za obveščanje in ozaveščanje na ACS.
Med 7. in 9. novembrom so Firence gostile izjemen dogodek v IO – Mednarodno konferenco IACE HoF. Osrednji dogodek srečanja je bila slavnostna podelitev priznanj novi generaciji osemnajstih izjemnih posameznikov, ki so s svojim prispevkom zaznamovali IO.
Vsi, ki delujemo v IO, smo lahko resnično ponosni, najprej in v največji možni meri na Zvonko, dobitnico priznanja. Hkrati je bilo na podelitvi opaziti prepoznavnost in visok ugled, ki ga je država Slovenija pridobila z njenim delovanjem.
Gre namreč za najvišje, najprestižnejše priznanje, ki ga od leta 1996 podeljujejo najuglednejšim raziskovalcem, praktikom ali oblikovalcem politik, katerih delo je bistveno prispevalo k razvoju in vidnosti IO. To so nekakšni oskarji za IO.
Za vstop v Dvorano slavnih mora posameznik izkazati vrhunske dosežke, s katerimi je doprinesel k razvoju in dediščini IO. Dvorana je vir navdiha za naslednje generacije strokovnjakov na tem področju.
Zvonka je že skoraj tri desetletja gonilna sila razvoja IO v Sloveniji in Evropi. Med njenimi številnimi dosežki izstopa snovanje in 29-letno koordiniranje najvidnejše nacionalne kampanje za promocijo VŽU, TVU. Kampanja, ki spodbuja učenje v vseh življenjskih obdobjih in povezuje različne deležnike, je postala vzor organizatorjem podobnih akcij v drugih državah jugovzhodne Evrope in širše.
Novopečena članica Dvorane slavnih je pomembno vplivala na oblikovanje evropskih politik IO. Kot članica številnih evropskih delovnih skupin in odborov je zagovarjala pomen neformalnega učenja odraslih ter bila ena ključnih soavtoric nEPUO.
S prejemom te nagrade se je pridružila vrhunskim mednarodnim strokovnjakom na področju andragogike in edini dobitnici tega priznanja v Sloveniji doslej, prof. dr. Ani Krajnc.
V svojem ganljivem govoru je Zvonka delila zgodbe in izkušnje, ki so oblikovale njeno kariero in življenje. Izpostavila je štiri ključne besede, ki so jo vodile skozi skoraj tri desetletja dela v IO: Sharing (deljenje), Stealing (prevzemanje), Dreaming (sanjarjenje) in Dancing (plesanje). Te besede, ki jih je prvič slišala od sira Alana Tucketta, so postale simbol njenega prizadevanja za TVU.
Med pomembnimi ljudmi, ki so vplivali na njeno delo, je omenila dr. Zorana Jelenca, prvega direktorja ACS, ki je vizionar in strasten zagovornik VŽU. Posebno mesto je namenila tudi svojemu pokojnemu očetu, ki ji je kljub težkim življenjskim okoliščinam predal dar pripovedovanja zgodb, ter materi in drugim ženskam v svojem življenju, ki so jo naučile vztrajnosti, učenja in dela tudi v najtežjih trenutkih.
Hvaležnost je izrazila tudi meni kot direktorici in vodstvu ACS ter vsem sodelavcem – sedanjim in nekdanjim –, ki so ji omogočili kreativno svobodo in ji bili zgled. Prav tako je izpostavila Gino Ebner, generalno sekretarko EAEA, ki jo je navdihovala s svojim delom na evropski ravni ter ji omogočila vzpostavljanje številnih prijateljstev in strokovnih vezi v mednarodnem prostoru.
Nagovor je zaključila z vizijo za prihodnost IO.
Konferenca, na kateri so strokovnjaki z vsega sveta obravnavali aktualne izzive in priložnosti v IO, ter slovesna podelitev nagrad sta poudarili pomen našega področja dela kot temeljnega stebra za trajnostni razvoj družbe. Priznanje Zvonki je izjemen dosežek za slovensko andragoško skupnost in dokaz, da lahko slovensko znanje in predanost pustita pečat na globalni ravni. Firence so tako še enkrat postale prizorišče zgodb, ki navdihujejo svet k učenju, sodelovanju in spremembam.
Dr. Nataša Potočnik (natasa.potocnik@acs.si), ACS
Trackbacks/Pingbacks