Kompetence so pri iskanju zaposlitve zelo pomembne. Njihovo razvijanje je najboljša naložba v prihodnost. Običajno se uporablja delitev na trde in mehke kompetence.
RIC Novo mesto sodeluje v Mednarodnem projektu SoftSkills4EU, ki se sooča s izzivom učinkovitega preverjanja in dokazovanja mehkih veščin. Projekt je namenjen zaposlenim, brezposelnim (s poudarkom na podpori migrantom) in delodajalcem.
Katere mehke veščine so najbolj zaželene?
Raziskava projekta je pokazala, da so med zaposlenimi, iskalci zaposlitve in delodajalci najbolj zaželene:
- družbene veščine,
- osebne spretnosti,
- organizacijske sposobnosti,
- sodelovanje,
- ustvarjalno razmišljanje.
Glavni rezultat projekta je platforma, ki bo uporabna za krepitev in oceno ključnih mehkih veščin, potrebnih v delovnem okolju. Platforma bo kmalu na voljo. Uporabnikom bo omogočila pridobitev elektronskih značk (Open Badges), ki pomenijo potrditev znanja mehkih veščin.
Partnerji projekta iz Slovenije, Nizozemske, Italije, Hrvaške in Cipra smo razvili 5 modulov. Vsak vsebuje bogat interaktivni material in naloge, namenjene preverjanju znanja, pripravljene na podlagi objavljenega gradiva.
Partnerji projekta SoftSills4EU skupaj s strokovnjaki iz različnih organizacij, ki nudijo izobraževanje, svetovanje, ter predstavniki podjetij, ki delajo na področju kadrovanja, so uspešno zaključili mednarodno usposabljanje za karierne svetovalce (mentorje SoftSkills) za uporabo e-orodja in podeljevanje značk. Udeleženci so se naučili, kako upravljati platformo Moodle, ki bo uporabna za krepitev in oceno ključnih mehkih večin, potrebnih v delovnem okolju. Usposabljanje je potekalo od 18. do 22. novembra v Emphasys centru v Nikoziji na Cipru.
Mentorji SoftSkills bodo pomagali izpeljati tudi testiranje platforme, na podlagi katerega bomo lahko gradiva in sistem podeljevanja značk izboljšali. Projekt se zaključi septembra 2020 z zaključno mednarodno konferenco na Nizozemskem.
Agnieszka Natalia Mravinec (agnieszkaNatalia.Mravinec@ric-nm.si), RIC Novo mesto