Skip to content

V današnji družbi je dostop do znanja in VŽU temeljna pravica vsakega posameznika. Kljub temu so gluhi in naglušni odrasli pogosto soočeni s specifičnimi izzivi pri vključevanju v izobraževalne programe. Ob podpori programa ACS Informiranje in svetovanje gluhim in naglušnim odraslim za vključevanje v VŽU smo se zaposlene na LU Krško povezale z DGN Posavje. Naš namen je izboljšati dostopnost izobraževanja za to ciljno skupino.

Ob koncu leta 2024 sta bili izvedeni dve delavnici, namenjeni izboljšanju dostopa gluhih in naglušnih odraslih do izobraževanja in razvijanju njihovih kompetenc. Prvo smo organizirali na DGN Posavje. Udeleženci so spoznali različne oblike svetovanja, podporna omrežja ter možnosti vključevanja v izobraževalne programe. 

Drugo srečanje je bilo na LU Krško. Osredotočili smo se na uporabo pametnih telefonov in razvoj digitalne pismenosti. Obe delavnici sta bili tolmačeni v znakovni jezik, gradiva in vsebine pa so bile prilagojene potrebam udeležencev.

Ti so izpostavili, da so delavnice prinesle novo znanje, večjo samozavest in občutek vključenosti. Pohvalili so prilagojeno komunikacijo in podporo, še posebno tolmačenje v znakovni jezik ter možnost individualnega svetovanja.

V veliko pomoč in odličen komunikacijski most je bila tolmačka Jožica Kupljenik, ki je pripravljena tudi na nadaljnje sodelovanje. Prav tako je pri izvedbi delavnic veliko pomagala dolgoletna strokovna delavka DGN Posavje Vlasta Moškon.

Delavnica na LU Krško

Gluhota je nevidna invalidnost. Oseba, ki ima težave s kakršnokoli okvaro sluha, se v svojem slišečem okolju počuti izločeno. Zato je pomembno, da ustvarjamo prostore, kjer se lahko počuti varno in sprejeto.

Vlasta Moškon

dolgoletna strokovna delavka DGN Posavje

Zavedamo se, da obstaja pri vključevanju gluhih in naglušnih v svetovanje in izobraževanje cela vrsta izzivov. Med njimi so dostopnost tolmačenja, potreba po tehničnih pripomočkih in zagotavljanje ustreznih prostorskih pogojev. LU Krško in DGN Posavje bosta še naprej sodelovala pri iskanju rešitev. Razvijali bomo prilagojene programe za gluhe in naglušne ter jim na ta način omogočali dostop do znanja in veščin. To je naša zaveza.

Tako namreč prispevamo k opolnomočenju posameznikov, večji vključenosti v družbo ter razvoju ključnih kompetenc za vsakdanje življenje.

V Svetovalnem središču Posavje smo hvaležni, da imamo priložnost delovati in sodelovati z različnimi ciljnimi skupinami in jim na ta način približati možnost vseživljenjskega učenja.

Danijela Radjen (danijela.radjen@lukrsko.si) in Anja Brilej Bohorč (anja.brilej@lukrsko.si), LU Krško