21. Dnevi svetovanja za znanje, ki jih na nacionalni ravni koordinira ACS, so uspešno za nami. Vseh 35 središč ISIO in SSU je izpeljalo 180 dogodkov na različnih javnih mestih. Obiskovalci so dobili informacije o možnostih izobraževanja in učenja, načrtovanja in razvoja kariere. Ozaveščali smo tudi o vrednotenju predhodno pridobljenega znanja in samostojnem učenju.
Dan za samostojno učenje
Tej temi je bil posebej namenjen en dan. Svetovalci so pojasnjevali prednosti samostojnega učenja in vabili k obisku domačega SSU.
Središča letos praznujejo 30-letnico delovanja. Namenjena so vsem odraslim, ki jim iz kakršnih koli razlogov tradicionalno učenje in izobraževanje nista dostopna ali jim ne ustrezata. Tovrstno učenje je za udeležence brezplačno, saj ga sofinancira MVI. Ponujajo različno učno gradivo, sodobno učno tehnologijo ter strokovno pomoč.
Letošnjih obiskov dogodkov DSZ sem se še posebej veselila zaradi tematskega dneva, posvečenega samostojnemu učenju. Svetovalke in svetovalci v SSU po Sloveniji so pripravili veliko različnih dogodkov, s katerimi so dejavnost središč in možnosti učenja predstavljali odraslim v okolju. Šest središč iz javne mreže v letošnjem šolskem letu praznuje 30-letnico delovanja, zato je bilo ponekod še posebno živahno in pestro. Na primer v SSU na LU Ormož, ki sva ga, poleg ŠC Slovenske Konjice – Zreče, obiskali s sodelavko Tejo Dušak. Na ACS bomo 30-letnico delovanja prvih SSU obeležili na strokovnem dogodku 30 let Središč za samostojno učenje – Učenje po meri odraslega: včeraj, danes, jutri, ki bo potekal 2. decembra v Centru Rog v Ljubljani.
Sodelavke ACS smo si z zanimanjem ogledale aktivnosti po Sloveniji in v živo občutile zavzetost izkušenih svetovalk in svetovalcev. Živahen lokalni utrip na stojnicah znanja, svetovalnih kotičkih, delavnicah in dnevih odprtih vrat je dokaz, da so DSZ lepo sprejeti in imajo velik domet.
Že dan pred uradnim datumom začetka DSZ so stojnico znanja pripravili v Ilirski Bistrici. V centru mesta je bil namreč tistega torka sejem, ki tradicionalno poteka dvakrat mesečno. Lokacija je bila odlično izbrana, obiskovalcev veliko. Navdušena sem bila nad obiskom. Ljudje so se ustavljali, z zanimanjem pogledali ponudbo, se preizkusili v kolesu sreče. Odhajali so zadovoljni, opremljeni z različnimi informacijami o možnostih učenja v njihovem okolju. Svetovalci so z veseljem predstavljali možnosti svetovanja. Različne aktivnosti in že omenjeno kolo sreče pa so bili namenjeni informiranju in predstavljanju možnosti samostojnega učenja. Namen je bil dosežen, informacije in novo znanje so dosegli odrasle. Verjamem, da se bo marsikdo od njih odločil ali za obisk svetovalne dejavnosti ali eno od številnih možnosti za učenje in izobraževanje.
Vesela sem, da sem imela priložnost obiskati svetovalke iz Gornje Radgone in Lendave. Od blizu sem opazovala delček njihovega utripa v DSZ. Rečem lahko, da je delovanje v njihovem lokalnem okolju vso zavzetost in poslanstvo svetovalk naredilo dobesedno oprijemljivo. Hkrati so taki obiski priložnost, da se tudi sodelavke ACS celoviteje seznanimo z inovativnim terenskim delom svetovalk na LU. Tako krepimo trdno partnerstvo na področju razvoja in delovanja svetovalne dejavnosti, namenjene vsem odraslim.
V Javnem zavodu Knjižnica Gornja Radgona in LU Lendava so me navdušili osebni pristop in zavzetost svetovalk, raznolikost metod in oblik aktivnosti, ki jih izvajajo.
V Ljutomeru, kjer za svetovalno dejavnost skrbijo svetovalke iz Gornje Radgone, so stojnico postavile v mestnem jedru. Z različnimi vprašalniki, prilagojenimi za kratke pogovore, so odrasle spodbujale k vrednotenju znanja in spretnosti ter jih povabile, da nadaljujejo pogovor v prostorih organizacije. Svetovalke so se potrudile, da jih je vsak mimoidoči opazil. Pri delu so bile tako učinkovite, da je k njim pristopila celo natakarica iz bližnje kavarne in se ponudila, da razdeli del promocijskih gradiv svojim strankam.
Obisk v Lendavi pa mi je ponudil dragocen vpogled v delo z romsko populacijo. Z organizacijo različnih programov si prizadevajo za družbeno integracijo in povezovanje večinskega in romskega prebivalstva. Posebej me je navdušil ogled skupnostnega prostora v romskem naselju, kjer izvajajo del svojih programov in se na ta način približajo ciljni skupini. Gre za primer dobre prakse, ki kaže pomen dolgoročnega dela in vpetosti v vsakdan prebivalstva za družbene spremembe. Da je tovrstno delo tek na dolge proge, so izpostavile vse tri organizacije. V vzpostavitev dobrega notranjega delovanja, prepoznavnosti in zaupanja v svojem okolju so vložili veliko časa in truda.
V okviru letošnjih DSZ sem se v sredo s sodelavkama mag. Tanjo Vilič Klenovšek in Eriko Švara udeležila dogodka Izzivi vključevanja tujcev v programe učenja slovenščine v organizaciji RIC Novo mesto. Dogodek je bil zelo zanimiv in dobro zasnovan, saj je povezal različne deležnike in izpostavil pomen celostne obravnave priseljencev. V petek sva s sodelavko Urško Pavlič obiskali promocijsko stojnico LU Ormož ob 30-letnici SSU na mestni tržnici. Postavitev se je izkazala za odlično strateško odločitev – veliko mimoidočih, predvsem starejših, se je ustavilo ob skrbno urejenem prostoru z baloni, na katerih so plapolale številke 30. Svetovalke so jih informirale o bogati izobraževalni ponudbi LU. Nato sva se odpravili na delavnico Digitalne sobe pobega za samostojno učenje v ŠC Slovenske Konjice – Zreče, kjer smo skozi zabavne digitalne izzive spoznavali različne aktualne tematike – od izboljšanja produktivnosti do ustvarjalnosti in tematik, povezanih z zdravjem. Ugotovila sem, da obe SSU razpolagata z digitalnimi gradivi, predvsem iz preteklih projektov, ki bodo pomembno obogatila težko pričakovani novi portal SSU oziroma Virtualno SSU.
Širimo glas o središčih ISIO in SSU
Dneve je zaznamovala intenzivna promocijska aktivnost vseh organizacij, ki sodelujejo v središčih ISIO in SSU. Še posebej se je to odražalo na družbenih omrežjih (#svetujemoZAznanje). Dnevi so bili predstavljeni na nacionalni televiziji v oddaji Dobro jutro, v kateri sta gostovali naša sodelavka Urška Pavlič in svetovalka Tadeja Arkar iz RIC Novo mesto. Največ objav je bilo tako kot vsako leto v lokalnih in regijskih medijih.
ACS je na 24. F3ŽO v okviru svojega razstavnega prostora k predstavitvi ponovno povabil središča ISIO in SSU. Mnogo starejših je zanimalo, kje, kako in kdaj se lahko izobražujejo. Koristne nasvete so prejeli v našem svetovalnem kotičku, v katerem so sodelovala središča ISIO in SSU iz Ljubljane, Kranja, Novega mesta in Murske Sobote. Obiskovalce so najbolj zanimale vsebine, kot sta učenje tujih jezikov in računalništvo, pa tudi pridobivanje spretnosti za delo v naravi.
Za uspešen doprinos k širjenju informacij o svetovalni dejavnosti v IO v njihovem lokalnem okolju in drugje ter na družbenih omrežjih se središčem ISIO in SSU na tem mestu prav lepo zahvaljujemo. Prepričani smo, da so marsikateremu obiskovalcu z uporabnimi informacijami in koristnimi nasveti o izobraževanju pomagala osvetliti pot k cilju. Skupaj ustvarjamo dobre zgodbe o boljšem življenju.
Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS




