Gozd je učilnica, od katere se učimo, da bi lahko preteklo in sedanje znanje prenesli na prihodnje rodove. Gozd je zavetje, v katerega se vedno znova radi vračamo zaradi miru in tišine, ki nam ju primanjkuje v norem tempu vsakdana. Z branjem v gozdu knjigo vračamo k njenemu izvoru. Branje v gozdu nam omogoča, da si vzamemo čas, da v knjigi uživamo in da se vanjo poglobimo. Kot drevesa, ki povezana med seboj v čudovit ekosistem komunicirajo in si med seboj pomagajo, tako nas, ljudi, povezujejo in bogatijo potovanja in knjige. V nas budijo željo, da se o prebranem in doživetem pogovarjamo in tako širimo obzorja in razumevanje, empatijo in mir.
To je le kratek povzetek toplih in navdihujočih misli, ki so jih 27. septembra, ob letošnjem svetovnem dnevu turizma, povedali slavnostni govorniki na osrednjem dogodku v počastitev tega dneva v prečudovitem gozdu med mehkimi dolenjskimi grički v osrčju Zeliščarskega centra JV Slovenije.
Z branjem lahko potujemo v vse mogoče svetove in tudi v času – nazaj v zgodovino ter naprej v prihodnost. Z branjem si lahko privoščimo biti kdorkoli, potovati kamorkoli. Prav tako kot potovanje tudi branje bogati ljudi, spodbuja empatijo, sočutje, razumevanje sveta in je zato neobhodno povezano z izobraževanjem. Tako kot moramo varovati svoje življenjske vire, moramo varovati tudi svoje kognitivne sposobnosti. V času, ko se nam zdi, da umetna inteligenca počasi nadomešča naše razmišljanje, je še toliko pomembneje, da ohranjamo svoje kognitivne sposobnosti, kar najbolje naredimo prav z branjem.
Zavod za gozdove Slovenije je dogodek organiziral v sodelovanju s TZS, Gozdarsko knjižnico (GIS) in ACS. Ustanove so želele vse prebivalce povabiti k branju v gozdu in krepiti zavest o pomenu branja v življenju posameznika in družbe. Vse generacije je treba spodbuditi k branju za užitek, druženju ob knjigi in s knjigo v javnem prostoru.
Gozd blagodejno vpliva na celotno okolje in prebivalstvo, je tudi pomemben obnovljiv vir energije in surovin. Turizem v gozdu je inovativna, sonaravna možnost, ki ima pri nas številne možnosti razvoja. Z dogodkom smo se vključili v NMSB, katerega osrednja tema je letos prav branje v javnem prostoru.
Povabilu pobudnikov branja v gozdu se je odzvalo več kot 50 organizatorjev – turističnih društev, lokalnih skupnosti, šol, enot Zavoda za gozdove in drugih organizacij z vseh koncev Slovenije in zamejstva. Na prelep jesenski dan so brali in se družili s knjigo in ob njej. S tem so prispevali svoj kamenček h krepitvi bralne kulture in medsebojnega razumevanja.
Alenka Štrukelj (alenka.strukelj@acs.si), ACS