Projekt Korak naprej (Step Forward) v okviru programa Erasmus+ v letu 2024 v ADS uspešno zaključujemo. Skupaj s Hrvaško gospodarsko zbornico in Društvom andragogov Srbije smo pripravili digitalne delavnice, ki so udeležencem ponudile vpogled v sodobne metode učenja in poučevanja. Te temeljijo na najsodobnejših digitalnih pripomočkih, dopolnjuje pa jih novi Vodnik digitalne preobrazbe za izobraževalce odraslih, ki bo dragoceno orodje pri njihovem delu.
Uspešen zaključek projekta
Zaključni dogodek z naslovom Digitalizacija: napredek in priložnost v sodobnem izobraževanju odraslih 21. novembra po Zoomu je bil priložnost za predstavitev dosežkov projekta, izkušenj izvajalcev in udeležencev delavnic ter gradnikov, pripravljenih za nadaljnjo uporabo. Predstavili smo celoten projekt Korak naprej, pri čemer smo (Ida Srebotnik, Darijan Novak in avtor prispevka) osvetlili ključne vidike sodelovanja. Izvajalci in udeleženci delavnic so delili svoje izkušnje ter dragocene lekcije, pridobljene med projektom. Partnerji iz Hrvaške in Srbije so predstavili svoje prispevke in sodelovanje pri projektu. Predstavljene so bile tudi delavnice, podkasti in praktični Vodnik, ki bo služil izobraževalcem pri nadaljnjem delu. Dogodek se je zaključil s kratko diskusijo in pogledom naprej. Navzočih je bilo 75 udeležencev.
Posnetek Festivala znanja (1,5 ure)
Predavanja kot uvod k delavnicam
Pridružite se nam na ogledu in uporabi navdihujočih predavanj, ki ponujajo vpogled v sodobne trende in prakse digitalnega izobraževanja. Spoznajte, kako družbena omrežja oblikujejo učna okolja, odkrijte inovativna orodja za poučevanje, preučite vlogo odprtih izobraževalnih virov ter raziščite možnosti mikroučenja v digitalni učilnici. Vsako predavanje ponuja praktične rešitve in sveže perspektive za izobraževalce in učence v digitalni dobi.
Družbena omrežja in učna okolja (Maja Vreča, ARNES)
Inovativna učna orodja pri poučevanju in učenju (dr. Marko Radovan, FF UL)
Implementacija odprtih izobraževalnih virov v digitalnem izobraževanju (mag. Radovan Krajnc, ZRSŠ)
Vodnik za digitalno preobrazbo v izobraževanju odraslih je praktičen pripomoček, ki izobraževalcem olajša vključevanje digitalnih orodij v učni proces. Pokriva uvod v digitalno izobraževanje, spletno in hibridno učenje, uporabo digitalnih orodij, oblikovanje usposabljanj ter opolnomočenje učečih z digitalizacijo. V ospredje postavlja sodobne tehnologije, kot so QR kode, Canva, potopitvene tehnologije in umetno inteligenco, ki izboljšujejo načrtovanje in izvedbo poučevanja.
Kratka video predstavitev vodnika (6 min)
Vodnik ponuja nasvete za igrifikacijo in ustvarjanje privlačnega učnega okolja ter spodbuja premišljeno uporabo tehnologije. Na voljo je v elektronski obliki.
Vodnik digitalne preobrazbe (pdf, 31 str., 1,7 MB)
Podkast dr. Ane Kranjc: Kako UI in digitalizacija danes preoblikujeta učenje ter prenos znanja?
Dr. Ana Kranjc izpostavlja vlogo izkustvenega učenja in digitalnih orodij pri oblikovanju vključujočih učnih okolij. Razmišlja tudi o umetni inteligenci kot orodju, ki lahko personalizira učne procese, omogoča boljšo analizo učnih potreb ter odpira nove možnosti za interaktivnost in dostopnost v izobraževanju odraslih. Lahko si ogledate 5-minutni napovednik ali celoten podkast.
Utrinek podkasta z dr. Ano Kranjc (5 min)
Podkast z dr. Ano Kranjc (32 min)
Celestine, kako naprej?
Delo na področju digitalnega izobraževanja odraslih vidim kot dinamičen proces, ki bo v prihodnosti temeljil na integraciji naprednih tehnologij, kot so umetna inteligenca, potopitvene tehnologije in personalizirana učna orodja. Ključni izziv bo ohranjanje ravnovesja med tehnološkimi inovacijami in človeškim pristopom, pri čemer bo poudarek na dostopnosti, vključevanju ter razvoju novih metod, ki bodo spodbujale aktivno udeležbo in vseživljenjsko učenje.
Pridružite se!
Hvala prav vsem, ki ste soustvarjali naš prvi korak! Gradiva bodo ob zaključku projekta objavljena in dostopna na spletni strani projekta stepforward.si, hkrati pa so vrata do vseh drugih gradiv še naprej odprta v spletni učilnici. Pišite nam na info.ads@andragosko-drustvo.si in vas bomo vključili.
Franci Lajovic (franci.lajovic@acs.si), ADS