Namen projekta je bil med drugim tudi, da se zaposleni premaknejo iz cone udobja, razširijo svoja obzorja in poglobijo znanje, kar naj bi se poznalo pri njihovem delu z učečimi se odraslimi, bralci, uporabniki druge knjižnične ponudbe in njenih enot ter tudi v lokalni skupnosti.

Projekt je obsegal sedem učnih poti za zaposlene, in sicer na Slovaško, v Bansko Štiavnico, in v avstrijski Gradec. Povezavo med tremi kraji, poleg omenjenih tudi Šmarja pri Jelšah, predstavlja Kalvarija in z njo povezano ohranjanje kulturne dediščine. Z obiskom obeh mest smo Šmarčani dobili veliko novih idej, kako dediščino vključiti v delo z odraslimi in jim jo približati na drugačen način. Ugotovili smo, da je lahko tudi glasba čudovita posrednica pri tem, zato smo v sklopu projekta v Muzeju baroka Šmarje pri Jelšah priredili koncert s čembalom.

Timbilding na Kalvariji

2.	Pred akcijo Skupaj očistimo našo Kalvarijo

Pri ohranjanju dediščine je bistveno tesno sodelovanje vseh v kraju, predvsem pa njihova povezanost. Na Slovaškem je tako vzniknila ideja o skupni delovni akciji. V začetku pomladi smo organizirali čistilno akcijo Skupaj očistimo našo Kalvarijo, na katero smo povabili zaposlene v javnih zavodih lokalne skupnosti, v občinski upravi ter člane nevladnih in verskih organizacij. Poleg čiščenja je bil namen tudi okrepiti medsebojne vezi za dosego skupnega cilja. To je bila prva taka pobuda in izvedba dogodka, ki pa bo, sodeč po odzivih, postal tradicionalen.

Iz Gradca smo prišli z digitalnim arhivom

Medtem ko smo se s Slovaške vrnili s številnimi idejami, kako dediščino približati odraslim učečim se, smo iz Gradca prinesli številna nova spoznanja in arhivske dokumente. Tam smo namreč obiskali Štajerski deželni arhiv in bili deležni izjemnega sprejema. Vse gradivo iz obdobja, ki smo ga raziskovali in ki je vezano na dediščino Šmarja pri Jelšah, smo prejeli brezplačno v digitalni obliki. Del gradiva bomo lahko uporabili v stalni zbirki Muzeja baroka in spominski sobi Franca Skaze, ki bo za javnost odprta septembra.

Utrinki in učinki učnih poti na Youtubu

Doživetja in spoznanja z učnih poti smo sproti objavljali v obliki fotodnevniških zapisov na FB Knjižnice in Muzeja baroka Šmarje pri Jelšah. Tako na Slovaškem kot v Avstriji pa smo posneli kratek video o mestih, ki smo jih obiskali. Kot kratek potopisni film smo ju objavili na Youtubu Knjižnice Šmarje pri Jelšah, kjer bosta trajno dostopna. Tam sta na voljo tudi videa iz Litve in Češke, saj je med izvajanjem prvega šmarska knjižnica začela že z drugim mednarodnim projektom v partnerstvu z omenjenima državama.

Vlasta Kramperšek Šuc (vlasta@kspj.si), Knjižnica Šmarje pri Jelšah