Med 10. in 14. marcem smo sodelavci LU Koper izvedli prvo mobilnost učečih se v okviru akreditacije Erasmus+. Program Erasmus+ financira EU in s tem spodbuja povezovanje, solidarnost, kulturno raznolikost ter VŽU. V italijanskem Sanremu nas je gostila organizacija CPIA Imperia , ki slovi po svojem delu v IO. S predstavniki te ustanove nas že dlje časa povezuje prijateljstvo.

Kdo se je udeležil mobilnosti? V Sanremo sta udeležence spremljali organizatorki IO Mateja Batagelj in Mojca Volk Banić, ki s svojim strokovnim znanjem vsakodnevno svetujeta in podpirata učeče se. Med trinajstimi prijavljenimi smo po transparentnem izbirnem postopku izbrali štiri kandidate, pri čemer smo dali poseben poudarek ranljivim skupinam. Prijave so bile ocenjene na podlagi motivacije, pripravljenosti sodelovati v aktivnostih LU Koper ter načrta za prenos pridobljenega znanja v prihodnje projekte.

Kaj so udeleženci doživeli? Po začetnih logističnih izzivih zaradi stavke italijanskih železnic so srečno prispeli v Sanremo, kjer jih je toplo sprejela učiteljica Laura Boni. Poleg naših udeležencev so gostiteljice sprejele še dve učiteljici iz Španije.

Med tednom so se udeleženci aktivno vključili v pouk, ki je obsegal širok spekter predmetov: IKT, matematiko, italijanščino, angleščino in italijansko zgodovino. Učne ure so bile prava priložnost za jezikovni in kulturni trening. Udeleženci so namreč pridobili nova znanja o italijanskem jeziku, kulturi ter zgodovini – od izvora kavbojk do vloge Italije v svetovnem kontekstu. Pouk IKT in matematike je izstopal kot največji izziv, saj so morali premagovati specifično strokovno terminologijo. Poleg formalnega učenja so udeleženci s kolegi iz Španije in Italije sodelovali pri razpravah o inkluziji priseljencev in trajnostnosti – temah, ki jih EU močno podpira in integrira v svoje programe. Neformalno druženje v lokalnih trgovinah in restavracijah je ponudilo priložnosti za uporabo pridobljenih jezikovnih veščin. To je okrepilo samozavest in izboljšalo praktične kompetence udeležencev.

Koristi in učinki mobilnosti? Mobilnost Erasmus+ je bila za udeležence izjemno dragocena. Usvojili so nova znanja, izboljšali jezikovne veščine ter okrepili zavedanje o svojih sposobnostih. Medkulturna izkušnja jih je spodbudila, da presežejo svoje meje, cenijo raznolikost in se aktivno vključujejo v evropsko skupnost. Poleg osebnega in poklicnega razvoja je mobilnost krepila vrednote VŽU, saj so udeleženci spoznali, da znanje ni omejeno na učilnice, ampak ga pridobivamo in krepimo z vsakodnevnimi izkušnjami.

Polni novih idej in vtisov so se vrnili domov, pripravljeni deliti pridobljeno znanje in sodelovati pri nadaljnjih projektih. Veselimo se naslednjega srečanja z organizacijo CPIA Imperia, saj nam bodo kmalu vrnili obisk.

Tina Mržek (tina.mrzek@lu-koper.si), LU Koper

Skip to content