V oktobru leta 2021 smo začeli s CRP VŽU preboj. V zadnjih letih je to edini tovrstni projekt za IO. Nosilna organizacija je Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem. Poleg ACS sodelujejo še Univerza v Ljubljani s Filozofsko fakulteto, Ekonomsko fakulteto in Fakulteto za upravo.

Cilj projekta je odgovoriti na vprašanje o stanju in dejavnikih VŽU v Sloveniji. ACS je nosilec več delov projekta. Pomemben pregled stanja VŽU v Sloveniji je pripravljen in objavljen v Digitalni bralnici.

Raziskovalna skupina bo razvila holistični model VŽU. Ta bo upošteval domače in tuje razvojne dosežke, izkušnje iz prakse in rezultate nacionalnih razvojnih projektov ter nove okoliščine, ki jih je prinesla pandemija. Model naj bi namreč učinkovito nagovarjal odrasle k izobraževanju in učenju ter prispeval k cilju zvišati udeležbo odraslih v VŽU. V ospredju  bodo interdisciplinarne povezave za razvoj kompetenc v različnih okoljih: pri delu, v lokalnem okolju, na različnih ravneh: mikro (posamezniki), mezo (podjetja, izobraževalne institucije) in makro (politike VŽU, upravljanje sistema IO).

Ciljni raziskovalni projekt bo potekal do septembra prihodnje leto. Temeljni cilji in rezultati projekta so naravnani tako, da se bodo lahko prenašali v prakso k različnim končnim uporabnikom na različnih ravneh. Med pomembnejšimi pričakovanimi rezultati velja izpostaviti aplikacijo holističnega modela VŽU v podjetju na osnovi analize podatkov iz terenske raziskave, objavo znanstvene monografije ter diseminacijo raziskovalnih podatkov v znanstveni in strokovni skupnosti.

Člani projektne skupine

Prof. dr. Jurka Lepičnik Vodopivec, Univerza na Primorskem, vodja projekta; doc. dr. Maja Mezgec, Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta; doc. dr. Petra Javrh, Andragoški center Slovenije, mag Estera Možina, Andragoški center Slovenije; izr. prof. dr. Borut Mikulec, Univerze v Ljubljani, Filozofska fakulteta; prof. dr. Polona Domadenik, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta, prof. dr. Maja Zalaznik, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta, prof. dr. Tjaša Redek, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta; izr. prof. dr. Valentina Franca, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za upravo.

Partnerstvo v projektu je sestavljeno tako, da omogoča prenos pridobljenih uvidov in spoznanj o dejavnikih šibitve in okrepitve VŽU v prakso izobraževalnega in animacijskega dela z odraslimi, na primer prek svetovalnega dela za krepitev omrežja izvajalcev programov za odrasle v javni mreži, na druga področja izobraževanja odraslih, kot so krepitev kakovosti, vrednotenje neformalno pridobljenih znanj, ozaveščanje v izobraževanju odraslih ter razvoj novih izobraževalnih programov za odrasle.

Dr. Petra Javrh (petra.javrh@acs.si), ACS