Ob nenehnih spremembah na področju gospodarstva, dela, tehnološkega razvoja in globalizacije se srečujemo s številnimi izzivi, kot so večkulturnost, staranje prebivalstva, migracije, okoljske spremembe ipd. Pri tem ima izobraževanje pomembno vlogo, posebno pri ekonomski integraciji priseljencev. Zato je treba oblikovati medkulturno izobraževanje, ki upošteva principe medkulturnosti in te vključiti v izobraževalne procese. Tako posamezniku omogočimo, da spremembam lažje sledi, se jim prilagaja, jih razume in ravna v skladu z njimi. Da bi izobraževalec odraslih lahko udejanjil medkulturnost v izobraževanju, mora biti strokovno visoko usposobljen na svojem področju. Hkrati mora znati ravnati z verskimi, etničnimi, kulturnimi in drugimi razlikami, kar pomeni, da mora imeti razvite medkulturne kompetence.

V preteklih letih večkrat izpeljano delavnico z naslovom Usposabljanje za medkulturne kompetence in medkulturni dialog za svetovalce in druge izobraževalce odraslih smo na podlagi evalvacij ter potreb in predlogov udeležencev nadgradili ter pripravili nov program z naslovom Krepitev medkulturnih kompetenc in medkulturnega dialoga ter uporaba različnih metodoloških pristopov pri izobraževalcih odraslih, ki smo ga prvič izpeljali leta 2020.

Vabimo strokovne sodelavce in izobraževalce odraslih, ki želijo svoja znanja na tem področju nadgraditi, in vse, ki jih ta tematika zanima. Na delavnici se boste seznanili z osnovnimi zgodovinskimi tokovi izseljevanja, begunstva in preseljevanja, pridobili splošna znanja o medkulturnih kompetencah in kulturnem dialogu ter nova znanja o kulturah in kulturnih praksah. Spoznali boste različne metodološke pristope pri izobraževalcih odraslih ter značilnosti in posebnosti medkulturnih situacij, ki nastajajo zaradi medkulturnih razlik.

Poudarek bo na medsebojni izmenjavi izkušenj, mnenj in primerov dobre prakse, ki so vezani na andragoško delo v medkulturnem okolju.

Izvedbo delavnice načrtujemo 18. in 19. maja na ACS. Vodila jo bosta naša zunanja sodelavca, izr. prof. dr. Mirjam Milharčič Hladnik in Jaka Kovač.

Na delavnico se lahko najkasneje do četrtka, 12. maja 2022 oz. do zapolnitve prostih mest prijavite preko e-prijavnice oz. na spletnem portalu Moj ACS.

Program financira MIZŠ, zato je udeležba na delavnici brezplačna.

Vljudno vabljeni!

Neda Đorđević (neda.dordevic@acs.si), ACS