Statistični urad RS (SURS) in Statistično društvo Slovenije sta 23. januarja organizirala 27. statistično posvetovanje – Statistični dan v Kongresnem centru Brdo pri Kranju. Zanimiva tema posveta o moči podatkov ter zaupanju medijev in informacijam je privabila več kot 450 obiskovalcev iz Slovenije in tujine. Dogodek sta odprla generalna direktorica SURS Genovefa Ružić in dr. Matevž Bren iz Statističnega društva Slovenije.

V prvem delu srečanja sta Martin Bajželj (SURS) in Slavko Jerič (MMC RTV) govorila o pomenu podatkov v vsakdanjem in profesionalnem življenju. O tem, kako daleč lahko pridemo z lažnimi novicami (t. i. fake news), pa nam je na humoren način razložil umetnik kriptomilijonar Miha Artnak.

 

 

Gostje okrogle mize Denis Oštir (urednik 24ur.com), Igor E. Bergant (RTV Slovenija), Gal Kočar (strokovnjak za digitalni marketing), Karmen Hren (SURS) in Valentin Bucik (Filozofska fakulteta Ljubljana) so z zanimivimi prispevki odkrili, kako močni, zanimivi, uporabni, zavajajoči ali točni so lahko podatki. Podatki nas obdajajo vsepovsod in njihova moč je velika, zato je čedalje več razprav o njihovi verodostojnosti in dojemanju, pravilni interpretaciji, uporabni vrednosti, avtorstvu, etičnosti in potencialu uporabe ter o tem, kako ločiti dejstva od fikcije.

Pomembno vlogo pri prenosu informacij, podkrepljenih s podatki, imajo mediji, zlasti družbena omrežja. Digitalna tehnika omogoča, da so informacije dosegljive kjerkoli in kadarkoli. Pa se v poplavi informacij sploh vprašamo, ali so zgodbe, ki jih beremo ali poslušamo, resnične? Lahko še zaupamo medijem in vsem informacijam, ki nas dnevno obkrožajo? Kaj če so interpretacije podatkov neustrezne, nereflektirane ali celo napačne?

Na dogodku je bilo poudarjeno, da je SURS kot glavni izvajalec in usklajevalec dejavnosti slovenske statistike pomemben in relevanten vir podatkov, zato se je Igor E. Bergant domislil gesla: »SURS je dober SOURCE«.

Erika Brenk (erika.brenk@acs.si), ACS