Pogovori o prihodnosti so tudi letos prinesli pomembna sporočila.

Skupaj z gosti smo odpirali zanimiva vprašanja in iskali odgovore nanje. Sodelovali so tudi obiskovalci iz publike. Po pogovoru pa smo posneli še kratka sporočila, s katerimi smo preko socialnih omrežij ozaveščali o pomenu znanja za boljše življenje, kakor ga vidijo naši ugledni sogovorniki.

Dr. Damijana Žišt: Ugotoviti, kaj nas zanima, ostati radovedni ter vztrajati! Predvsem pa ne obsojati.

Ta ključna sporočila je ambasadorka učenja 2018 posredovala udeležencem pogovora. Predvsem dijaki in učenci so imeli zanjo obilico vprašanj. V pogovoru smo ugotavljali, katere kompetence in osebnostne lastnosti potrebuje posameznik za opravljanje odgovornega in zahtevnega novinarskega poklica, ki ga opravlja sogovornica. Njena karierna pot ni bila premočrtna. Poudarila je, da je treba vztrajati, preverjati svoje želje in sposobnosti, pa tudi izkoristiti priložnosti, ki se nam ponudijo za pridobivanje izkušenj.

Še več je bilo vprašanj po predstavitvi njenih štirih knjig. Kakšno je življenje v zaporu, kako deluje kazenski sistem, kako je, kadar so v kriminalna dejanja vključeni otroci in mladostniki, bodisi kot žrtve ali kot storilci? Poučili smo se tudi o tem, kaj je penologija in s čim se ukvarja. Mladi so postavljali zanimiva vprašanja in se aktivno vključevali v pogovor, saj je Damijana Žišt  izjemno zanimiva in komunikativna oseba, dobra govorka, njeno delo pa je zanimivo. Podala je veliko zanimivih koristnih informacij in mlade pozvala k odgovornemu ravnanju. Opisala je svojo izkušnjo s prometno nesrečo in težave ob pisanju zadnje knjige Nevidni svet žrtev prometnih nesreč. Trenutek, ki nam lahko za vedno spremeni življenje ali pa nam ga celo vzame, se lahko zgodi vsakomur. Da bi ozaveščala in s tem preprečevala nesreče, se je kot ambasadorka pridružila Zavodu Varna pot.

Teo Bunta, podjetje Implera: »Za povprečnega uporabnika je električni avto že danes cenejši.«

Uporabniki vozil pogosto dvomijo o zmogljivosti električnih avtomobilov in dostopnosti polnilne infrastrukture. Vprašljiva se jim zdi tudi cena. Gost pogovora je podal nekaj konkretnih primerov in podatkov. V Sloveniji je trenutno ravno toliko električnih avtomobilov kot polnilnic. Na Petrolovih polnilnicah na avtocestnem križu je dnevno povprečno 0,9 polnjenj, tako da mora imeti človek kar srečo, da koga sreča, je v šali dodal. Pomislekov v zvezi z električno mobilnostjo je sicer zelo veliko, dejstva pa govorijo v njen prid. Povprečni uporabnik v Evropi prevozi 34 km na dan. 26.000 slovenskih družin ima dva ali več avtomobilov in ti drugi nimajo vinjete, ne vozijo po avtocestah. Že jutri bi jih lahko zamenjali za električna in prihranili, če bi ljudje seveda to vedeli. Vedenje o električni mobilnosti in mreža ljudi, ki ti pri tem pomagajo, je ključna, saj samo ozaveščenost ni dovolj. 

Urša Kac: »Odkar sem učiteljica, se moram učiti še več!«

Mlada učiteljica, ki je nastopila svojo prvo službo, je uvodoma primerjala učenje otrok in odraslih. Ugotovila je, da je mladost navdihujoče radovedna in radoživa, da pa se odrasli učimo iz svoje notranje potrebe in motivacije, kar daje poučevanju poseben čar. Kritična je bila do odnosa, ki ga ima danes večina mladih do znanja in učenja predvsem z vidika zanemarjenih in neizkoriščenih možnosti ter priložnosti. Obiskovalci so prejeli darilo – knjigo Tako sem prišel na svet in ostal živ. Povedala je, da se je ob njenem nastajanju od informatorjev, ki so z njo delili življenjske izkušnje, veliko naučila. Njihovo znanje, zgodbe in izkušnje ostajajo zapisane. Iz njih vejeta življenjski optimizem in dobra volja, čeprav so odraščali v težkih razmerah in prestali mnoge preizkušnje.

 

Mag. Brigita Kruder (brigita.kruder@lu-sb.si), LU Slovenska Bistrica