Osebe s težavami v duševnem zdravju so ena prednostnih ciljnih skupin dejavnosti ISIO. V Svetovalnem središču Gorenjska si želimo zmanjšati stigmatizacijo te populacije in jih spodbuditi k aktivnejši vključenosti v vseživljenjsko izobraževanje. S tem jim omogočamo, da se bolje pripravijo na spremembe v svojem življenju, da oblikujejo kakovostnejše odnose z drugimi ljudmi in hkrati zmorejo poiskati ustrezno izobraževalno ponudbo v lokalnem okolju.

Uporabnikom storitev Dnevnega centra Šentgor Radovljica z mobilno svetovalno službo približujemo informativno-svetovalno dejavnost, tako da enkrat mesečno izvajamo delavnice skupinskega svetovanja v prostorih dnevnega centra. Vsebino posamezne delavnice pripravimo ob upoštevanju učnih in izobraževalnih potreb ter zmožnosti svetovancev. Delo poteka v parih oziroma manjših skupinah, tako da svetovanci z aktivnim sodelovanjem in preko interakcij z ostalimi člani skupine pridobivajo pomembne izkušnje povezovanja.

Skozi prakso spoznavamo potrebe in želje te ciljne skupine po izobraževanju ter dejavnike, ki jih vidijo kot ovire in hkrati posledico, da se ne vključujejo v izobraževalne aktivnosti v večji meri.

Izobraževalne potrebe oseb s težavami v duševnem zdravju so enake potrebam drugih ljudi. Posebnost se kaže le v njihovi izobraževalni poti, ki jo zaznamujejo svojevrstni izzivi: strah pred nesposobnostjo, slabša koncentracija kot posledica stranskih učinkov jemanja zdravil, težave s spominom, pomanjkanje samoiniciativnosti, neredna udeležba pri aktivnostih, slaba samopodoba in dvom okolice v njihov uspeh.

 

 

Z brezplačno informativno-svetovalno dejavnostjo jim nudimo podporo v obliki pomoči pri organizaciji časa, pri ovrednotenju učenja, pri krepitvi spomina in koncentracije ter pridobivanju pomembnih informacij. Svetovanci s težavami v duševnem zdravju zelo dobro sprejemajo vsebine, namenjene izboljšanju koncentracije in pomnjenja. Kot primer navajam eno od delavnic, katere cilj je bil povezava čutil z umom. Spominske vaje vedno izvajamo ob spremljavi klasične glasbe. Za opogumljanje svetovancev k sodelovanju smo delavnico začeli z igro ugibanja po okusu. Posameznik je z zavezanimi očmi okusil košček hrane in poskušal ugotoviti, za kaj gre. Sledila je predstavitev uporabe čutov za boljše pomnjenje in izvedba vaje, s katero smo naključno izbrane besede vizualizirali, tako da smo njihov pomen ubesedili z uporabo čutil. Na koncu smo preizkusili, koliko besed smo si zapomnili. Naslednja vaja je od svetovancev zahtevala, da v neprozorni vrečki otipajo različne predmete in po otipu poskušajo ugotoviti, za kaj gre. Refleksija, ki smo jo izvedli ob koncu delavnice, je pokazala, da svetovanci z osredotočenjem na svoja čutila prepoznajo velik napredek pri pomnjenju in koncentraciji.

S takšnimi in podobnimi delavnicami si želimo omiliti ovire, s katerimi se svetovanci s težavami v duševnem zdravju soočajo na svoji izobraževalni poti. Spodbujamo jih tudi k vključevanju v aktivnosti Večgeneracijskega centra Gorenjske. Tako širijo svojo socialno mrežo in ponotranjijo koncept vseživljenjskega učenja, ostali udeleženci pa v interakciji z njimi premagujejo predsodke in stereotipe do drugačnih.

Glede na raznovrstnost podpore, ki jo nudimo osebam s težavami v duševnem zdravju, Svetovalno središče Gorenjska postaja pomemben člen pri procesu destigmatizacije in vključevanja teh oseb v lokalno okolje ter vseživljenjsko izobraževanje.

Majda Suljanović Hodžić (majda@lu-jesenice.si), Svetovalno središče Gorenjska