20. marca 2018 je na ACS potekalo prvo letošnje srečanje omrežja svetovalcev za kakovost izobraževanja odraslih, ki se ga je udeležilo 26 predstavnikov organizacij.

Uvodoma smo se pogovorili o doseženih rezultatih dela v letu 2017. Udeleženci so na plakate zapisali, katere konkretne aktivnosti so v lanskem letu izpeljali na področju kakovosti. Nato smo načrtovali skupne aktivnosti omrežja v letu 2018. Eno skupno aktivnost bodo svetovalci izpeljali pod strokovnim vodenjem ACS, to je Učitelj in njegova vloga pri sprotnem spremljanju kakovosti. Na srečanju smo se natančneje dogovorili o vsebinski in organizacijski izpeljavi skupne akcije. Prvi korak za izpeljavo aktivnosti teče že v aprilu, ko svetovalci pripravljajo analize obstoječega sprotnega spremljanja kakovosti na ravni učitelja v svojih organizacijah.

 

 

Drugo skupno aktivnost bodo svetovalci izpeljevali sami. Oblikovale so se tri skupine glede na izbrano aktivnost. Prva skupina svetovalcev si je za aktivnost izbrala izboljšanje strukture in vsebine letnega poročila o delu komisije za kakovost, druga skupina se bo ukvarjala z ukrepi za večjo prepoznavnost svetovalca za kakovost – večinoma bodo svetovalci v svoji organizaciji izpeljali dan za kakovost izobraževanja odraslih organizaciji, manjša skupina svetovalcev pa bo v letošnjem letu pripravila opise dobrih praks iz svoje organizacije, ki jih bomo predstavili v spletni zbirki Mozaik kakovosti. O pripravah na izpeljavo omenjenih aktivnosti se bodo svetovalci med sabo koordinirali s pomočjo forumov v spletni učilnici.

 

Na spopolnjevanju smo posebno pozornost namenili tudi obveznostim izobraževalnih organizacij za odrasle, ki jih v zvezi s področjem kakovosti prinaša nov Zakon o izobraževanju odraslih. Dr. Tanja Možina je udeležencem predstavila strokovna priporočila ACS za izboljšanje strukture in vsebine letnega poročila o delu komisije za kakovost ter priporočila za oblikovanje internega akta oz. pravilnika o delu komisije za kakovost.

 

 

Predstavnica omrežja Arnes ga. Maja Vreča je v zadnjem delu delavnice svetovalcem predstavila javne storitve Arnes, ki lahko pripomorejo h krepitvi kakovosti delovanja organizacije za izobraževanje odraslih. Posebej je izpostavila tudi možnost brezplačnih usposabljanj za zaposlene v izobraževanju.

 

 

Spopolnjevanje je potekalo v okviru projekta ESS Krepitev kompetenc strokovnih delavcev na področju vodenja inovativnega vzgojno-izobraževalnega zavoda v obdobju od 2016 do 2018. Jesensko spopolnjevanje svetovalcev za kakovost v okviru istega projekta načrtujemo v septembru.

Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS