Spominčica je v marcu v sodelovanju z Zavodom za oskrbo na domu Ljubljana organizirala usposabljanje za strokovne delavce in sodelavce o demenci. Z usposabljanjem v obsegu 12 pedagoških ur, ki poteka v okviru projekta Za demenci prijazno skupnost in ga sofinancira Ministrstvo za zdravje (MZZ), so udeleženci dobili vpogled v različne vidike demence.

 

Demenca je izziv današnje družbe. Pomembno je prepoznati prve znake in bolezen zgodaj odkriti, saj je zdravljenje najučinkovitejše v začetni fazi. Prav tako je pomembno, da osebam pomagamo ohranjati samostojnost in da se do njih vedemo spoštljivo. Dr. Marija Tomšič, delovna terapevtka, predstavila simptome, na katere deluje delovna terapija. Osredotočila se je na temeljne strategije delovne terapije in opisala izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, tudi tistih, ki zagotavljajo uspeh pri delu z osebami z demenco.

 

Nevrologinja doc. dr. Maja Trošt je opisala splošne značilnosti demence, predstavila vrste demenc in kako poteka bolezen. Predavateljica je izpostavila, da je demenca prioriteta tudi za Svetovno zdravstveno organizacijo. Zadnje ponedeljkovo predavanje je bilo namenjeno predstavitvi Demenci prijaznih ambulant, kar je osvetlila dr. Tatjana Cvetko, družinska zdravnica. Predstavila je, na kaj mora biti pozorno zdravstveno osebje, ko v ambulanto vstopi oseba z znaki demence in kako zelo je pomembno, da skušamo tako osebo razumeti in ji pozorno prisluhniti. V obravnavi je nepogrešljiv tudi svojec, ki osebo z demenco, za katero skrbi, tudi najbolj pozna, saj lahko zdravnik v sodelovanju s svojci najbolj učinkovito in najhitreje pomaga.

 

 

V torek, 20. marca, je v uvodnem delu Iris Kurnik, predstavnica Doma Hmelina, podelila smernice, ki so svojcem in strokovnim delavcem v pomoč pri strukturiranju vsakdana oseb z demenco. Poudarila je vlogo animacije in vključevanja oseb z demenco v različne aktivnosti, ki ohranjajo njihovo samostojnost. Sledili so trije predstavniki Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana.

 

Mag. Laura Perko se je dotaknila želje ljudi, da ostanejo doma, in potrebe po novem sistemu organizacije področja dolgotrajne oskrbe. Predstavila je tudi ključne ugotovitve iz izkušenj v socialni oskrbi in nekatere pasti pri oskrbovanju. Amir Crnojević, org. soc., dipl. soc. menedž., je predstavil oblike pomoči v skupnosti, delovanje Zavoda za oskrbo na domu ter njihovo storitev pomoč na domu in socialni servis. Dotaknil se je tudi programa organiziranega prostovoljstva s poudarkom na aktivnostih za osebe z demenco in njihove svojce. Sledila je še socialna oskrbovalka Lilijana Stojanovič, zaposlena na Zavodu za oskrbo na domu. Predstavila je, kako poteka storitev pomoč na domu in svoje delo z osebami z demenco ter podelila kar nekaj dragocenih izkušenj, ki si jih je nabrala v svoji 12-letni praksi. V zadnjem prispevku je prof. Gorazd Drevenšek predstavil Alzheimerjevo bolezen in molekularne spremembe pri staranju. Osvetlil je poti komunikacije med možgani in imunskim sistemom, kakor tudi povezavo med Alzheimerjevo boleznijo in živčno osjo med možgani in prebavili ter kakšna je interakcija med možgani in prebavili. Usposabljanja se je udeležilo kar nekaj zaposlenih iz različnih organizacij. Udeleženci so z zanimanjem poslušali in v primeru dilem postavljali vprašanja.

Prav tako bodo v aprilu v okviru projekta Za demenci prijazno skupnost, ki ga sofinancira MZZ, potekala usposabljanja za neformalne oskrbovalce, svojce in prostovoljce o demenci v različnih slovenskih krajih: 20. 4. 2018 v Izoli, 23. 4. 2018 v Ljubljani in 7. 5. 2018 v Ormožu. Vabljeni, da podelite svoje izkušnje in izveste, kako kljub demenci živeti kar se da kakovostno življenje.

Več informacij o usposabljanjih najdete tudi na spletni strani Spominčice.

Maša Bastarda, Alenka Virant in Alja Gorgiev (info@spomincica.si), Spominčica