Naslov tega prispevka je vzet kar iz knjige, ki jo predstavlja. Mali vedež spletne retorike v trenutnih razmerah nujno potrebujemo. Delo dr. Zdravka Zupančiča je izdala Šola retorike Ane Aleksandre in Zdravka Zupančiča in je sodobna nadgraditev priročnikov za retoriko in javno nastopanje.

Nekateri so se v spomladanskem valu epidemije novega koronavirusa izogibali spletnih srečanj, jesensko obdobje tega ne omogoča več. Sestanek preko spleta je postal naša dnevna resničnost. Ob tem se pogosto sprašujemo, kaj je sprejemljivo in kaj ni. Avtor priročnika nas potolaži z enostavnimi dejstvi: kdor ni govornik, to ne bo postal niti preko spleta. Tako kot srečanja v živo tudi ta na spletu zahtevajo disciplino, točnost, urejenost in upoštevanje bontona. Pomembna razlika pa je v klepetanju. Če v konferenčnih dvorana včasih med publiko završi, je to odraz zanimanja navzočih in hitro preneha. Tudi beseda, izrečena šepetaje med dvema udeležencema, se izgubi. Če šumi v spletnih klepetalnicah, to lahko dolgoročno odvrne pozornost, še več, klepetalnica lahko postane pribežališče posameznikov, vajenih zmerjanja v spletnih forumih. Zapisano pa ostane.

 

V živem pesku polemike vselej kobacajo levi ter desni, rdeči in črni ali njihovi klani. Pri polemiziranjih velja obratno pravilo – tisti, ki prvi odneha, je odrešenik človeštva.

Dr. Zdravko Zupančič

Delo je napisano z avtorju lastno (samo)ironijo v lahkotnem, berljivem slogu. Primeri so simpatični, vsem dobro znani. To hudomušnost, opaženo tudi na predavateljevih živih nastopih, pa smiselno dopolnjujejo izreki klasičnih avtorjev, znanih iz grške folozofije in mitologije.

Kako nas vidijo drugi, kadar smo pred (spletno) kamero, kaj (lahko) pokažemo in kaj naj vsekakor skrijemo, kam (ne) z rokami, kdaj izključiti kamero in mikrofon in zakaj tega ne početi ves čas, kadar se nam zljubi, kakšen časovni okvir je primeren za spletni dogodek … O vsem tem in še mnogo čem se je mogoče pogovoriti z omenjeno knjigo.

Priročnik priporočam v branje vsem. Dobili boste odgovore na številna vprašanja, kako se (z govorniškega stališča) lotiti srečanj na spletu, pa tudi napotkov za nastopanje v živo (ali pred pravo kamero). Hkrati se boste ob navedenih primerih, namigovanjih in zgodbah pošteno zabavali. Kako na 60-minutnem sestanku skuhati kosilo, je le ena od izvirnih domislic. Na naslednje srečanje na spletu boste zagotovo sedli bolje pripravljeni in bolj samozavestni – ne glede na to, ali ste organizator, predavatelj, član kolegija ali zgolj naključni poslušalec/gledalec, ki se je na dogodek prijavil iz radovednosti.

Kmalu si bo knjigo mogoče izposoditi tudi v Knjižnici ACS.

Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS