Družbene in tehnološke spremembe v svetu in Sloveniji zahtevajo spremenjene pristope odraslih k učenju. Izzivi prihodnosti prinašajo potrebe po novih spretnostih, znanju in kompetencah. Te posamezniki dandanes iščejo  tudi preko prostovoljstva. Tako se opremijo z dodatnimi informacijami, znanji in veščinami, hkrati pa prispevajo k izboljšanju družbenih razmer. V preteklosti so se mnogi na izobraževalnih poteh srečevali z dvomi in strahovi ali pa so jim vključevanje v izobraževanje preprečevale različne ovire, zato so se obrnili po brezplačno informativno in svetovalno pomoč v svetovalna središča. Svetovalci udeležencem pomagajo izbrati poti do novih znanj in zaposlitve, oblikovati zaposlitvene ali poklicne cilje, usmeriti interese posameznika, ga spodbuditi in podpreti pri učenju in izobraževanju. Pri izvajanju dejavnosti informiranja in svetovanja v izobraževanju odraslih, ki so brezplačno dostopne vsem odraslim, svetovalci v zadnjih letih posebno pozornost namenjajo ranljivim posameznikom.

V času nenehnih družbenih sprememb tudi prostovoljstvo omogoča povezovanje, prispeva k večji solidarnosti in spodbuja aktivno državljanstvo. Družba se vse bolj zaveda, da se na takšen način nudi podporo ranljivim, dolgotrajno brezposelnim, osebam, ki živijo na robu družbe, in združuje mlade v gradnji bolj vključujoče se družbe. Predvsem mladi v prostem času opravljajo prostovoljsko delo na različnih področjih in izboljšujejo kakovost življenja v družbi, ne da bi zahtevali plačilo, temveč zgolj z željo pomagati drugim. Prostovoljstvo dvigne raven kakovosti življenja posameznikov, izkušnje so prenosljive tako v profesionalno kot osebno sfero. Gre za področje izmenjave informacij, uveljavljanja skupnih interesov, prenosa znanj in izkušenj, tako v lokalni skupnosti kot na nacionalni ravni.

Skozi prostovoljstvo se osebe predstavijo trgu dela, saj sodelujejo z različnimi ljudmi, prostovoljskimi organizacijami in organizacijami, ki omogočajo prostovoljno delo. Institucija jim kot takšna lahko nudi ustrezno podporo, spodbudo in ovrednoti njihov razvoj pri pridobivanju novih veščin. Posamezniki si odpirajo možnosti pridobiti številna nova znanja in zunanje stike. Prostovoljci vestno opravljajo svoje delo in prevzemajo del odgovornosti ter ne nazadnje prispevajo tudi h kvaliteti življenja v skupnosti. Ravno o tem pripoveduje dolgoletni dejavni prostovoljec Svetovalnega središča Novo mesto Jože Pirh.

Spomnil se je svojih začetkov. »Ob rojstvu so mi dali diagnozo cerebralno paralizo. Pri osmih letih sem shodil, od takrat pa sem imel 19 operacij. Po končani Osnovni šoli Dragotin Kette, šoli za otroke s posebnimi potrebami, sem se vpisal v Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik (CIRIUS Kamnik), program monter elektronskih sklopov. V veliko pomoč so mi bili družinski člani in VDC Novo mesto. Po devetih letih sem zavod samostojno zapustil. Letos bo že pet 5 let, odkar živim samostojno v svojem stanovanju,« je povedal. Jože je tudi dobitnik priznanja ACS za promocijo učenja in znanja 2011.

 »Z željo sodelovati v skupnih projektih Razvojno izobraževalnega centra Novo mesto sem se že nekaj let nazaj odločil za prostovoljno delo v Svetovalnem središču Novo mesto. Zakaj? Ker so mi v življenju veliko pomagali drugi, ato sem se tudi sam čutil dolžnega, da kaj koristnega storim za okolico. Po operacijah sem se popolnoma posvetil delu z računalnikom in spletnim socialnim omrežjem, zato smo se dogovorili v središču, da jim pomagam pri urejanju spletnih novic in objavah. V Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto sem si pridobil številna nova znanja in kompetence ravno v okviru svojega prostovoljnega udejstvovanja. Slednje bi moral poskusiti prav vsak. Biti prostovoljec je zame tudi odgovornost, da pripomorem k boljši družbi,« je še dodal.

Sedaj mu svetovalke v Svetovalnem središču Novo mesto pomagamo na poti k izpolnitvi novih ciljev. Poiskali smo nove stične točke in poti, da bi mu dali dodano vrednost. Pomaga nam pri urejanju socialnih omrežjih Svetovalnega središča Novo mesto in pri največjem kariernem dogodku v jugovzhodni regiji v Sloveniji – regijskem Festivalu zaTE. Na takšen način smo izboljšali njegov dostop do VŽU, kjer je pridobil nove (digitalne) kompetence, saj jih (vsi) potrebuje(mo) za zaposlitev, osebni razvoj in socialno vključenost.

Verjamemo, da lahko vsak, ki to želi, prispeva k izboljšanju razmer v družbi. S tem, ko pomagaš drugim, namreč pomagaš tudi sebi, si družbeno aktiven, pridobiš delovno etiko in krepiš usposobljenost za delo. Ne le to, ampak tudi kakovostno preživiš svoj prosti čas, spoznavaš nove ljudi, nudiš drugim pomoč, pridobivaš ali nadgrajuješ svoje znanje, narediš nekaj pozitivnega v življenju ter prispevaš v svojo in splošno korist za boljši jutri.

Ana Marija Blažič (AnaMarija.Blazic@ric-nm.si), Svetovalno središče Novo mesto