ZLU je prva ustanova v Sloveniji, ki je izvedla preverjanje in potrjevanje za pridobitev NPK Izdelovalec plastičnih kompozitnih izdelkov. Tričlanska komisija RIC je bila povsem nova in 6. julija prvič v vlogi potrjevanja tega novega poklica. Za dva kandidata je bil na ZLU že pred tem izveden postopek svetovanja za pripravo osebne zbirne mape, ki jo je nato komisija ovrednotila kot ustrezno in priznala vsebine poklicnega standarda v celoti. V mapi je bila zbrana vsa potrebna dokumentacija (življenjepis, referenčna pisma, dokazila o usposabljanjih in ročnih spretnostih ipd.), s katerim sta kandidata dokazovala, da sta med delom v podjetju in z usposabljanji pridobila vse kompetence, ki so določene v nacionalnem katalogu.

Prva dva imetnika certifikatov Izdelovalec plastičnih kompozitnih izdelkov sta tako postala Anže Majcen in Zora Andrenšek. Zaposlena sta v trboveljskem podjetju AFormX, ki izdeluje kompozitne izdelke za letalsko industrijo. Talentirani in izkušeni zaposleni so za podjetje dodana vrednost. Zato vsem novim članom ekipe omogočajo, da se s pomočjo e-portala #CompoHUB in praktičnega dela v kompozitni delavnici učijo izjemno hitro in učinkovito ter posledično napredujejo v znanju in izkušnjah.

ZLU in trboveljsko podjetje AformX sta že leta 2018 sodelovala pri pripravi poklicnega standarda in kataloga standardov poklicnih znanj in spretnosti. Oblikovanje dokumentacije je pomenilo zaključek projekta ComboHUB.

Kakšni so pogoji za kandidate, ki želijo pridobiti omenjeni certifikat? Končana osnovna šola in šest mesecev delovnih izkušenj pri izdelavi kompozitnih izdelkov (na enem od naštetih materialov: poliester, vinilester, epoksidne, akrilne smole z ojačitvami s steklenimi, karbonskimi, aramidnimi in podobnimi vlakni) ali tri leta delovnih izkušenj pri delih, ki zahtevajo razvite ročne spretnosti. Tei se dokazujejo z verodostojnimi listinami, iz katerih sta razvidna čas opravljanja dela v določenem koledarskem obdobju in vsebina opravljenega dela. Druga možnost so trije lastni izdelki, s katerimi so izkazane ročne spretnosti.

Informacije o vključitvi v postopek NPK dobite po telefonu 03 56 31 191, 030 366 777 ali e-pošti.

Polona Trebušak (polona.trebusak@zlu.si), Zasavska ljudska univerza