Po dveh letih pandemije, ki je med drugim oteževala izvajanje mednarodnih aktivnosti in posledično povzročila podaljšanje številnih projektov Erasmus+ iz razpisnih let 2018, 2019 in 2020, smo letos prišli do zaključka teh dejavnosti. Številne organizacije so vse, kar so v okviru svojih projektov spoznale in ustvarile, prijazno delile s skupnostjo EPALE v spletnih dnevnikih. Med drugim pa so skupnosti EPALE zaupale tudi informacije o tekočih in prihodnjih projektih. EPALE pa ni bogatejši le za tovrstne objave. Raziščite tudi številne novice na področju IO in nove izobraževalne vire.

Projekti Erasmus+

Udeleženci projektov Erasmus+ so predvsem krepili svoje kompetence, si prizadevali za večjo kakovost izobraževanja odraslih in bolj vključujoča učna okolja.

Njihovi zapisi na EPALE odlično predstavljajo projekte. Avtorji opisujejo, da tovrstne dejavnosti lahko privedejo do pozitivne spremembe za boljšo učno izkušnjo. Naučili so se, da lahko pridemo do večje kakovosti s samoevalvacijo in spoznali skupni ocenjevalni okvir CAF. Na obisku tujih organizacij so spoznali njihove dobre prakse pri pridobivanju novih udeležencev in delu s priseljenci in videli, kaj so implementirale v svoje redno delo po obisku slovenskih ustanov. V prihodnje pa želijo pridobiti znanje za boljše delo z odraslimi, zato se bodo med drugim učili novih metod poučevanja in učenja za krepitev motivacije udeležencev za izobraževanje in zmanjšanje osipa.

Naše organizacije za izobraževanje odraslih sodelujejo v številnih mednarodnih partnerstvih, v katerih ustvarjajo inovativne pristope k učenju in nove učne pripomočke ali priročnike za izvajalce. Njihovi predstavniki so s skupnostjo delili informacije o partnerstvih, njihovih namenih in ciljih, izvedenih aktivnostih in kar šteje največ, rezultate, ki so jih razvili v projektih. Tako lahko dostopate do več gradiv za inovativne načine soočanja z izzivi izboljšanja socialnega vključevanja starajočih se odraslih z motnjami v duševnem razvoju. Spoznate lahko koncept počasnega a zelo učinkovitega dela, pa tudi kako lahko s pomočjo lego kock izboljšate kakovost izobraževanja odraslih in svetovanja. Raziščete lahko možnosti povezovanja neformalnea priznavanja ter formalnega potrjevanja kompetenc kot sredstvo za odstranjevanje ovir pri vrednotenju neformalno pridobljenih znanj. Spoznate lahko načrte za boj proti lažnim novicam in dezinformacijam, pa tudi načrte za razvoj inovativnih orodij v podporo staršem pri zaščiti otrok pred nevarnostmi interneta ter boj proti osamljenosti mladih mater. Če delate s ciljno skupino mladih mater, lahko sodelujete pri opredelitvi njihovih potreb in storitev, ki jih potrebujejo.

Projekti Erasmus+ knjižnic, muzejev, galerij, društev in drugih organizacij se osredotočajo na vključevanje in ohranjanje kulturne dediščine

Med organizacijami, ki se odločajo za zanimive projekte, so tudi knjižnice. Dva prispevka predstavljata, kako postajajo inkluzivni prostor. Ta tema je bila zanimiva tudi za muzeje, ki so spoznavali aktivno ukvarjanje z ranljivimi skupinami, predvsem z migranti v podobnih tujih ustanovah. Vključevanje je blizu različnim društvom, ki s pomočjo projektov izobražujejo in usposabljajo svoje člane za delo z ljudmi z gluhoslepoto.

Druga tema, ki se je pokazala za zanimivo, je kulturna dediščina. Knjižnica, ki se je ukvarjala z njo, je v sklopu svojega projekta posnela kratek film in  prehodila pot dr. Mateja Vrečerja. Obiskala je različne tuje organizacije, ki so dobro ohranile bogato kulturno dediščino. Muzejski strokovni delavci so obiskali pet litovskih muzejev in se učili o kulturni dediščini lanu, za katero pravijo, da je vez med preteklostjo in prihodnostjo. Spoznali so priložnosti za ohranjanje kulturne dediščine s pomočjo sodobnih tehnologij in si ogledali arheološko najdišče skozi očala za virtualno resničnost. Sodelavci grafičnega likovna centra pa so odkrili t. i. pop-up razstavo in se naučili, kako lahko poskrbijo za varnost in kakovostno delo z učečimi se odraslimi. Varnost učečih se je pomembna tudi za lekarne, ki v sklopu projektov Erasmus+ izvajajo predavanja in delavnice za opolnomočenje starejših za pravilno uporabo zdravil.

Ne spreglejte še drugih prispevkov na EPALE, ki nas seznanjajo z novostmi in aktualnim dogajanjem v IO. Vabljeni k raziskovanju.

Se tudi pri vas dogaja kaj zanimivega? Vabljeni, da s skupnostjo EPALE delite morebitne vire, primere dobrih praks, projektne informacije ter rezultate in več.

Obiščite platformo EPALE, se registrirajte ali prijavite v svoj uporabniški račun, izberite ustrezno kategorijo (novica, spletni dnevnik, vir ali dogodek) ter predlagajte novo vsebino za objavo! Že poznate novo mobilno aplikacijo EPALE? Ste seznanjeni z novostjo platforme EPALE Erasmus+ prostor?

Špela Močilnikar (spela.mocilnikar@cmepius.si), CMEPIUS