Spletni portal Kam po znanje že vrsto let omogoča celovit pregled učnih in izobraževalnih možnosti za odrasle v Sloveniji. V letu 2024 je svojo ponudbo objavilo 325 ustanov, od tega se jih je prvič predstavilo 28.

Skupaj so objavili 4.000 programov formalnega in neformalnega izobraževanja. Zanimanje za predstavitev na portalu narašča, tudi zato, ker  sta v okviru projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje (2024–2028) spletna portala Kam po znanje in Lahko.si združila moči. Kam po znanje ostaja osrednja točka za vpisovanje izobraževalnih programov, podatki pa so samodejno vidni tudi na Lahko.si. Za izvajalce izobraževanja je to dodatna možnost informirati in obveščati javnost o izobraževalni ponudbi, hkrati pa tudi brezplačna promocija ustanove.

Objavljeno izobraževalno ponudbo vsako leto analiziramo in rezultate predstavimo v poročilu. V analizo smo zajeli izvajalce izobraževanja ter njihove izobraževalne programe, objavljene do konca leta 2024. Dokument je objavljen na spletni strani Kam po znanje in v Digitalni bralnici.

Razlike v dostopnosti izobraževanja po regijah

Analiza podatkov kaže razlike v lokalni dostopnosti izobraževanja. Odražajo se v številu izvajalcev ter raznovrstnosti ponujenih programov. Najbogatejšo izobraževalno ponudbo ima osrednjeslovenska regija, kar je pričakovano zaradi koncentracije izobraževalnih ustanov v glavnem mestu. Veliko učnih in izobraževalnih možnosti imajo prebivalci večjih mest, kot so Maribor, Velenje, Novo mesto, Celje, Kranj, skromnejše pa so te možnosti zlasti v manjših občinah in krajih. Dostopnost izobraževanja v lokalnem okolju je pomembna za vključevanje predvsem ranljivih skupin odraslih.

Neformalno izobraževanje kot ključna oblika učenja odraslih

Odrasli pridobivajo znanje, spretnosti in veščine na različne načine. Izobražujejo se v programih za pridobitev formalne izobrazbe (osnovnošolske, srednješolske in terciarne), po uspešnem zaključku izobraževanja pa pridobijo višjo raven izobrazbe ter ustrezne kvalifikacije, kompetence za poklicno delo in osebni razvoj. V ponudbi programov za pridobitev izobrazbe je bilo največ programov za pridobitev srednje strokovne in srednje poklicne izobrazbe odraslih.

Večji del izobraževanja in učenja odraslih poteka v neformalnih izobraževalnih programih in s priložnostnim učenjem. Zelo je razvejano, posega na različna področja človekovega delovanja in zanimanja, zato se pogosto prepleta s poklicnim usposabljanjem in spopolnjevanjem. Programe neformalnega izobraževanja je v svoji izobraževalni ponudbi navedlo 196 izvajalcev izobraževanja.

Ponudba programov učenja tujih jezikov je še vedno največja

Programi izobraževanja in učenja za odrasle pokrivajo širok spekter vsebinskih področij. Pomembno je, da se prilagajajo potrebam in ciljem posameznikov, sodobnim izzivom ter omogočajo odraslim, da na različne načine pridobivajo znanje in veščine, ki so uporabni v njihovem vsakdanjem življenju in poklicnem okolju.

Vsakoletne analize izobraževalne ponudbe kažejo, da je ponudba programov učenja tujih jezikov največja, saj je povpraševanje po tovrstnih znanjih veliko. Obsežna je bila tudi ponudba programov s področja osebnih in splošnih izobraževalnih aktivnosti, posebno osebnih spretnosti in osebnostnega razvoja, poslovnih in upravnih ved ter informacijskih in komunikacijskih tehnologij in uporabe računalnika. Najmanj programov je bilo načrtovanih s področja naravoslovja, matematike in statistike, povpraševanje po teh znanjih je manjše.

V ospredju so finančne in potrošniške spretnosti

Vse večji pomen pridobivajo spretnosti, zlasti temeljne spretnosti za večjo produktivnost in uspešno udeležbo na trgu dela, razite spretnosti pa imajo velik pomen tudi za osebnostni razvoj.

Na portalu spremljamo izobraževalno ponudbo osmih spretnosti za življenje, in sicer zelenih, digitalnih spretnosti ter spretnosti za zdravo oziroma kulturno življenje, državljanske, medijske, osebne (čustvene) in medosebne ter finančne in potrošniške. Ponudbo smo analizirali in povzeli nekaj ugotovitev.

V letu 2024 so prevladovali programi za pridobivanje in krepitev spretnosti s področja finančnega opismenjevanja in potrošništva za odrasle ter digitalnih spretnosti. Bogata pa je bila tudi ponudba programov za krepitev spretnosti za kulturno in zdravo življenje ter osebnih (čustvenih) spretnosti.

Tudi vi izvajate izobraževanja za odrasle?

Postanite del skupnosti, ki spodbuja vseživljenjsko učenje in bogati slovenski izobraževalni prostor. Objavite svoje izobraževalne programe na portalu Kam po znanje ter povečajte možnosti, da vas potencialni udeleženci hitro najdejo.

Erika Brenk (erika.benk@acs.si), ACS

Skip to content