Čestitke IC Geoss d.o.o. in LU Jesenice

CMEPIUS je v sodelovanju z MIZŠ 7. decembra podelil nacionalna priznanja za najbolj izstopajoče mednarodne projekte v programih Erasmus+ in eTwinning ter evropske nagrade za inovativno poučevanje za leto 2022.

Odlične prakse mednarodnega sodelovanja v programu Erasmus+ dobijo jabolka kakovosti, izjemni projekti v okviru pobude eTwinning zlati kabel, EK pa je letos že drugič podelila evropske nagrade za inovativno poučevanje. Prejemniki teh so se 25. oktobra že udeležili slavnostne podelitve v Bruslju, tokrat pa so jim čestitali še predstavniki nacionalne agencije in MIZŠ. Vse tri nagrade odražajo vrednote, ki so nam vsem skupne in si prizadevajo spreminjati svet na bolje. Nagrajencem pomenijo tako čast kot odgovornost, da s svojo lastno zgodbo o uspehu sooblikujejo prihodnost. Obenem predstavljajo veliko motivacijo vsem, ki se na pot mednarodnega sodelovanja šele podajajo.

Na področju IO je nagrado prejel IC Geoss, d.o.o. za projekt Družinsko izobraževanje MeTURA – Nazaj h koreninam«.

Projekt MeTURA je odlično naslovil tematiko razvoja in izobraževanja odraslih oseb z motnjami v duševnem razvoju. Izdelana metodologija ponuja takšnim osebam možnost razvoja znanj in veščin, s katerimi pridobijo večjo samostojnost in trajno samoizobraževanje v domačem okolju s svojo družino, in sicer skozi kuhanje in vrtnarjenje, torej aktivnosti, ki jih družine izvajajo tudi sicer.

Izobraževalci, terapevti in drugi delavci s področja vseživljenjskega dela z osebami z motnjami v duševnem razvoju so pridobili andragoško metodo, s katero lahko opolnomočijo družine za samostojno izvajanje aktivnosti v domačem okolju. Metodologija obsega smernice za izobraževalce in družine. Posebno pohvalno pa je, da je eden od izdelkov tudi priročnik, namenjen prav odraslim z motnjo v duševnem razvoju, napisan v lahko berljivem in razumljivem jeziku, ki ga tudi takšna oseba sama zlahka uporabi.

Poleg organizacij za IO je v različnih aktivnostih projekta sodelovalo prek 60 organizacij, ki neposredno delajo z naslovljeno ciljno skupino. Organizacije so tako obogatile svoje delo z njimi, saj je pri mnogih metodologija postala del rednega kurikula, vzpostavile pa so se še tesnejše povezave med vsemi vpletenimi.

Jabolko kakovosti je dobila tudi LU Jesenice za projekt Verižni eksperiment v vrtcu

LU Jesenice je s tem projektom z medgeneracijskim sodelovanjem pri predšolskih otrocih v sodelujočih vrtcih izboljšala naravoslovno-tehnične kompetence in zanimanje za tehniške poklice. Projekt odlikuje izjemna sinergija med področjem predšolske vzgoje in IO. Je odličen odgovor na pomanjkanje priložnosti predšolskih otrok za razvoj osnovnih tehničnih in znanstvenih spretnosti ter za medgeneracijsko učenje. Vzgojitelje so seznanili z značilnostmi dela s starejšimi, organizatorje izobraževanja odraslih, starejše mentorje in prostovoljce pa usposobili za delo s predšolskimi otroki. Starejši udeleženci so v sodelovanju z vzgojitelji uspešno prenesli svoje znanje, veščine in vrednote na otroke. Slednji so prek aktivnosti v projektu razvijali ročne spretnosti, krepili ustvarjalnost ter usvojili tehnična znanja, kar so prenesli tudi v vsakdanje življenje. Glavni rezultat projekta je e-priročnik, ki je prosto dostopen in na voljo v petih jezikih. Projekt je vrtce učinkovito povezal z lokalnim okoljem ter na inovativen način prispeval k razvoju medgeneracijske solidarnosti med najstarejšo in najmlajšo generacijo. S tem je krepil pomembne vrednote vključevanja in raznolikosti.

Ana Stanovnik Perčič (ana.stanovnik-percic@cmepius.si), CMEPIUS