Študijski krožek »Iz odpadka do produkta« izhaja iz stališča, da velike količine nastalih komunalnih odpadkov lahko za nekatere predstavljajo problem, za druge pa izziv in poslovno priložnost.

Mentorica se pri svojem delu kot trajnostno naravnana oblikovalka pogosto srečuje z okoljskimi izzivi. Udeleženci krožka se zavedajo, da ni vseeno, kaj in kako proizvajamo, uporabljamo, kupujemo ali odlagamo. To vedenje želijo razširiti na čim širši krog uporabnikov in poslovnih subjektov, kar pa ne pomeni asketskega načina življenja, le drugačno, bolj premišljeno proizvodnjo, rabo in potrošnjo.

 

 

Skupino študijskega krožka Iz odpadka do produkta, ki se je redno srečevala na Jefačnikovi domačiji v Trzinu, so sestavljali odrasli različnih poklicev: oblikovalci, arhitekt, ekonomisti, tekstilni tehnolog ter drugi. Iz odpadnih materialov, ki so jih prispevala okoliška podjetja, so izdelali uporabne in oblikovno dovršene produkte.

Materiale in pomoč pri oblikovanju so prispevala okoliška podjetja. Zanimivi izdelki iz odpadnih materialov: torbice, modelček za pecivo, priprava za rezanje stekla ter stol so bili na ogled na razstavi v CIH v Trzinu v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine v oktobru 2017, ta oblika trajnostnega oblikovanja je bila predstavljena tudi na jesenski arhitekturni konferenci v Ljubljani. Eden od produktov – stol, ki je nastal v okviru delovanja tega krožka, je bil sprejet na Leseno ikono, mednarodno razstavo v okviru meseca oblikovanja.

Branka Urbanija (branka@indekor.info), Indekor