24. oktobra 2013 je Državni zbor RS – sprejel ReNPIO za obdobje 2013–2020. Ob koncu leta 2020 se je izteklo sedemletno obdobje uresničevanja tega pomembnega strateškega dokumenta, ki je bil v tem času podlaga za načrtovanje razvoja IO v Sloveniji.

Za spremljanje uresničevanja ReNPIO 2013–2020 je bila izdelana Analiza uresničevanja ReNPIO v 2014–2016, za obdobje med letoma 2017 in 2020 pa so bile opravljene letne analize o uresničevanju LPIO.

Ob izteku uresničevanja ReNPIO 2013–2020 je ACS na podlagi omenjenih poročil sodelujočih ministrstev pripravil poročilo o uresničevanju ReNPIO 2013–2020 za celotno obdobje veljavnosti.

Na začetku je poleg povzetka stanja pregled ugotovitev poročil in razvoja izobraževanja odraslih. Iztekajoča se ReNPIO namreč v marsičem temelji na prejšnji ter nadaljuje že začrtano pot. V nadaljevanju so predstavljeni dosežki pri doseganju zastavljenih ciljnih vrednosti in kazalnikov, mednarodna primerljivost  ter na drugi strani doseganje in realizacija finančnih kazalnikov. Analiza je zaključena s sklepi. Nekaj podrobnejših prikazov so avtorji dodali v prilogo.

Prikaz posameznih dejavnosti v IO

Predstavljena analiza uresničevanja ReNPIO 2013–2020 je po eni strani povzetek vseh obsežnejših poročil o uresničevanju LPIO, ki jih vsako leto na podlagi poročil posameznih ministrstev v sodelovanju z MIZŠ pripravlja ACS, po drugi strani pa je podrobnejši prikaz uspešnosti pri doseganju začrtanih ciljnih vrednosti, ki jih je za posamezna prednostna področja določila ReNPIO.

Področje IO se je, odkar ga uokvirjajo nacionalni programi (od leta 2004), izjemno razvilo in razvejalo. Poglavitne pomanjkljivosti in neuspehi pri doseganju postavljenih ciljev pa kljub velikim pozitivnim spremembam in velikemu številu novih programov in instrumentov ostajajo podobni, kot smo jih ugotavljali pri analiziranju uresničevanja ReNPIO 2005–2010.

Poročilo so obravnavali in pozitivno ocenili člani Komisije za obravnavo strateških vprašanj v izobraževanju odraslih in člani Strokovnega sveta za izobraževanje odraslih.

Končno poročilo o uresničevanju ReNPIO 2013–2020 je objavljeno v Digitalni bralnici ACS.

Prednosti in predvsem pomanjkljivosti, ki so se pokazale pri uresničevanju ReNPIO 2013–2020, so prav gotovo pripomogle k odpravi nekaterih nerešenih sistemskih vprašanj. Pri oblikovanju nove ReNPIO, ki bo veljala za desetletno obdobje, so pripravljavci strateškega dokumenta iskali primernejše vzvode za doseganje večje učinkovitosti, kakovosti, pravičnosti in inkluzivnosti v izobraževanju in družbi nasploh.

Predlog ReNPIO v Republiki Sloveniji za obdobje 2022–2030 je Vlada RS ob koncu decembra sprejela ter ga predložila v obravnavo in sprejetje Državnemu zboru.

Priredila: Nevenka Kocijančič (nevenka.kocijancic@acs.si), ACS