Na 1. in 2. pilotni izvedbi mednarodnih delavnic digitalnega pripovedovanja osebnih zgodb v okviru projekta DigiStorID, ki ga sofinancira EU iz programa Erasmus+, KA2 Strateška partnerstva, so sodelovali tudi štirje udeleženci iz VDC Novo mesto, enote Trebnje pod okriljem vodilnega partnerja CIK Trebnje. V projektu sodelujemo s petimi partnerji z Danske, Islandije, Finske, Litve in Italije.

Klasično metodo digitalnega pripovedovanja zgodb želimo prilagoditi specifičnim potrebam oseb z motnjami v duševnem razvoju. Metodo »digitalno pripovedovanje zgodb« za osebe z motnjami v duševnem razvoju smo tako prvič testirali na mednarodni delavnici novembra 2019 v Italiji, kjer so nastali kratki filmčki o življenju, sanjah in željah, osebne življenjske zgodbe s pomočjo digitalnih izraznih sredstev. Letošnja delavnica v Litvi je nudila prostor za nadaljnje prilagajanje metode na podlagi opravljene evalvacije v Italiji. 

Zadnja delavnica, na kateri bomo testirali metodo, bo v Sloveniji.

Udeleženci so na delavnicah ustvarjali digitalne osebne zgodbe s pomočjo usposobljenih moderatork. Z aktivnostmi »spoznavanja drug drugega« se vzpostavljajo in gradijo dobri odnosi med udeleženci, ustvarja se okolje zaupanja in varnega prostora za ustvarjanje. Moderatorji spodbujajo najvišjo stopnjo angažiranosti udeležencev v vseh fazah te metode, od iskanja zgodbe, ki jo želi oseba deliti z drugimi, pisanja scenarija, podelitve zgodbe z drugimi udeleženci v krogu, snemanja glasu za zgodbo do priprave zgodbe v digitalni obliki.

Metoda digitalnega pripovedovanja zgodb goji in spodbuja enakost ter daje udeležencem možnost, da se izrazijo na svoj način. Zadnjega dne so si ob ogledu vseh osebnih zgodb in kratkih filmov podelili vtise. Povedali so, da so uživali v druženju in učenju z udeleženci iz drugih držav ter se veliko naučili. Podrobnosti projekta so objavljene na spletni strani in FB.

Kristina Jerič (kristina.jeric@ciktrebnje.si), CIK Trebnje